Zahraniční program


Činnost mladých Beranů zahrnuje také zahraniční program, ze kterého těží nejen trenéři, ale především mladí hokejisté. Náš sport se neustále vyvíjí, a proto je důležité dívat se kolem sebe a sledovat světové trendy. Postřehy z ciziny nám pomáhají průběžně zkvalitňovat vlastní mládežnickou výchovu.


V rámci našeho zahraničního programu jsme se v minulosti vydali s hokejisty na několik poznávacích zájezdů. Hráči poznávají prostředí cizích klubů a poměřují síly v duelech s místními vrstevníky. Právě zápasové srovnání se soupeři zvenku je jedním z pilířů mezinárodního programu Beranů, nikoli však jediným. Vidět, jak fungují hokej a hokejová výchova v jiných zemích, to je velká zkušenost pro hráče i pro realizační týmy.


Dlouholetí partneři v zahraničí


  • německý klub Jungadler Mannheim
  • trenér mládeže v Kalifornii Tomáš Kapusta

Podrobněji o našich zkušenostech ze zahraničí


Tradičním partnerským klubem Zlína je německý Mannheim, jenž patří ve své zemi k hokejové špičce a disponuje špičkovým zázemím. Oba kluby na navzájem zvou na turnaje. Velkou zkušeností, školou a zážitkem pak bývá výprava do Spojených států, kterou Berani v minulosti už několikrát zorganizovali. Vedení mládeže zde využívá spolupráce s někdejším hokejistou a zlínským odchovancem Tomášem Kapustou, jenž aktuálně působí jako trenér mládeže v Kalifornii a je generálním manažerem klubů Ontario Jr. Reign a San Diego Sabers.


Německo a Spojené státy jsou dvěma hlavními střípky celkově pestrého zahraničního programu mladých Beranů. Jaké jsou ty další? Skvělou zkušeností pro juniory bylo přípravné turné do Švýcarska a zápasy proti Davosu, Rapperswilu a Zugu. Zmínit lze také třeba účast rakouského klubu Vienna Capitals na dorosteneckém turnaji ve Zlíně nebo několik návštěv vyhlášené hokejové Akademie v Salzburgu.


Vedle inspirace čerpají naši trenéři ze zahraničí také vzdělání, a to především v oblasti dovedností, na které se v dnešní době klade velký důraz. Příkladem budiž třeba program Perfect Skating známého trenéra Shawna Allarda, který působí jako odborník na bruslení v klubu Colorado Avalanche. Několik zlínských trenérů už v rámci tohoto programu prošlo školením.


Vybrané zprávy a reportáže (nejen) z cest


Junioři se v srpnu roku 2021 potkali v Davosu s legendárním Kanaďanem Joem Thorntonem – olympijským vítězem s více než 1 600 starty v NHL.