Hokejová AAA Akademie Berani Zlín
Hokejové Akademie jsou projektem tuzemského svazu, cílem je výchova špičkového mládežnického hráče schopného konkurovat těm nejlepším ve spojení s absolvováním středního vzdělání. Status Akademie zaručuje, že klub poskytuje mladým hokejistům nadstandardní podmínky pro sportovní rozvoj. Od sezóny 2024/2025 je naše organizace držitelem nejvyššího statusu "AAA".

  • Status hokejové Akademie získalo pro sezonu 2021/22 celkem 15 českých klubů.
  • Berani Zlín jsou držitelem statusu nepřetržitě od roku 2013.

Týmy zlínské Akademie


Zázemí Akademie


Hokejisté mají v klubu k dispozici široké komplexní zázemí. Základem je kvalitní sportovní příprava na suchu i na ledě pod vedením zkušených trenérů, součástí Akademie jsou dále odpovídající prostory, materiální podpora či možnost lékařské a fyzioterapeutické péče. Servis Akademie mladých Beranů konkrétně zahrnuje:

  • nástavbové tréninky pro hráče Akademie (nad rámec týmových tréninků)
  • materiální podporu (hokejky, brusle, helmy, kalhoty i další části výstroje)
  • účast na zahraničním programu
  • vybavené prostory (tělocvična, rozcvičovna, gymnastický sál, skatemill, střílna atp.)
  • personální servis (kondiční trenér, skills trenér, specialista na kompenzační cvičení, kvalitní regenerační zázemí, doktoři či fyzioterapeut)
  • možnost ubytování
  • strava v naší klubové Restauraci U Beranů

Status Akademie ukládá zlínskému klubu také povinnosti, které musí plnit. Především jde o pravidelné podrobné plánování a vyhodnocování tréninkového procesu, tvorba koncepce práce, komunikace se svazem, důraz na studijní výsledky hokejistů, průběžné vzdělávání trenérů nebo setkávání se zástupci dalších klubů na seminářích.


Fungování a hodnocení Akademií


Projekt Akademií je otevřený a kluby musí status pravidelně obhajovat. Podle pravidel licenčního řízení je třeba, aby žadatelé splnili podmínky týkající se rozsahu sportovní infrastruktury, servisu pro hráče, trenérských kvalifikací, mezinárodního programu, metodického zajištění nebo spolupráce se školami.

Vedle toho začal hokejový svaz hodnotit práce Akademií pomocí číselného ratingu, jenž se snaží objektivně tuzemské kluby porovnávat. Výsledná hodnota ratingu zohledňuje mimo jiné počty hokejistů vychovaných pro reprezentaci, vstupní drafty NHL a nejlepší soutěže světa. V tomto hodnocení obsadili mladí Berani za sezonu 2020/21 celkové deváté místo.