sobota 14. ledna 2023 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani zabrali a po zlepšeném výkonu porazili poprvé v sezoně Rysy z Frýdku-Místku

Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v zápase 38. kola Chance ligy 2022/23 nad týmem HC Frýdek-Místek 3:2 a po pěti kolech si opět připsali tříbodové vítězství. Navíc poprvé v sezoně srazili na kolena Rysy a po čtyřech porážkách z posledních pět kol konečně zabrali. Trenérská lavička Beranů byla posílena o Zdeňka Sedláka staršího a v sestavě se poprvé objevil Petr Kratochvíl z Komety Brno. Zlínští hokejisté až na závěrečně minuty měli utkání pod kontrolou, vytvořili si tlak a zřetelnou střeleckou převahu, o čemž svědčil počet střel 51:16 v jejich prospěch! Žlutomodří se ujali vedení již ve třetí minutě, ale hosté za pět minut srovnali stav. Berani strhli před polovinou duelu vedení opět na svou stranu a ve 47. minutě zásluhou využité přesilovky šli do dvoubrankového náskoku. Frýdek-Místek ještě vstřelil kontaktní gól, ale přes veškerou snahu v závěru si již nevynutil prodloužení. Svěřenci Miloše Říhy zaslouženě vyhráli a na předkolo play off ztrácí nyní pouhých pět bodů. Branky dali Darek Hejcman, Pavel Sedláček a Daniel Gazda. Zlín hraje ve středu 18. ledna na ledě lídra první ligy v Porubě.

38. kolo / sobota 14. 1. 2023 / 17:30
Berani Zlín Zlín - HC Frýdek-Místek Frýdek-Místek
3:2
(1:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 3. min Hejcman, 28. P. Sedláček (Köhler, Gago), 47. Gazda (M. Zbořil) - 8. Matěj (Geidl, Ramik), 55. Macháček (Lyszczarczyk). Rozhodčí: Jechoutek, T. Micka - Otáhal, Komínek. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 689. Střely na branku: 51:16. Zblokované střely: 23:6. Bloky: 6:20. Vhazování: 35/54 (65%) - 19/54 (35%). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2.

Berani Zlín: Huf - Gazda, Husa, M. Zbořil, Suhrada, Talafa, M. Novotný, Riedl - Kubiš (C), Honejsek, P. Mrázek - Kratochvíl, D. Kindl, Z. Sedlák ml. - Köhler (A), Gago, P. Sedláček - T. Pospíšil, Hejcman, Luža. Trenéři: M. Říha ml., Z. Sedlák, Horák.

HC Frýdek-Místek: Mokry - Teper (C), Žůrek, Kowalczyk, Zeleňák, Homola, Sova, J. Adámek - Svačina (A), Macháček, Lyszczarczyk - Ramik, Vrdlovec (A), Doktor - Klimša, Haas, Hotěk - L. Bednář, Matěj, Geidl. Trenéři: Janeček, Daňo, Dršata.

Zlínští hokejisté začali zápas s Rysy z Frýdku-Místku se vysokém tempu a z úvodního tlaku vytěžili ve 3. minutě úvodní gól zápasu. Hosté zaváhali při rozehrávce, kotouče se ujal Hejcman a z prostoru mezi kruhy přesně zamířil do horního růžku - 1:0. Aktivní hru domácího týmu zbrzdil krosček Husy, po kterém hráli hosté úvodní přesilovou hru. Tu však nesehráli dobře, výborná defenziva Beranů nepustila soupeře do koncovky. Paradoxně hned při rovnovážném počtu hráčů na ledě Frýdek vyrovnal. Ramik unikl v 8. minutě z vlastního obranného pásmu po křídle až před brankáře Hufa, Geidl ještě neuspěl, ale Matěj už měl snadnou práci a doklepl kotouč do sítě - 1:1. Zlínští byli nadále při chuti, ale naráželi na rozchytaného brankáře Mokryho a v koncovce už nebyli úspěšní. Na druhé straně Rysi byli blízko gólu v přesilové hře a před první sirénou ujížděl na zlínskou klec osamocený Klimša, Huf předvedl skvělý zákrok betonem. O zlínské převaze svědčil i počet střel 15:4 v první dvacetiminutovce.

Obraz hry se nezměnil ani ve druhé třetině. Berani měli nadále zřetelnou herní převahu a neustále ostřelovali soupeřovu bránu. Mokry zlikvidoval střely Hejcmana, Gazdy, Gaga a Zbořila. Domácí tlak byl korunován gólem v 28. minutě, kdy v brankovišti dobře zapracoval Köhler po střele Gaga a Sedláček dopravil puk bekhendem se štěstím obloučkem do sítě - 2:1. Frýdecko-místecký strážce svatyně byl nadále v plném ohni střel, žlutomodří pálili jako u Verdunu. Střelecké pokusy si připsali Sedlák, Gazda, Suhrada, Husa, hubený náskok Zlína vydržel až do druhé sirény.

Berani šli do dvoubrankového náskoku ve 47. minutě zásluhou využité přesilovky pět na tři. Za katr odešli Hotěk s Adámkem a po 14 vteřinách se domácí radovali. Kotouč si vyměnili Zbořil s Gazdou a lídr zlínské obrany pálil přesně - 3:1. Klasickou přesilovku již domácí nevyužili a stejně se jim vedlo při dalších dvou přesilovkách v těsném sledu za sebou. Rysi v závěru kousali a v 55. minutě zaznamenali kontaktní gól. Při rozehrávce ve vlastním pásmu chyboval Mrázek, puk si vzal Lyszczarczyk a Macháček měl před sebou odkrytou bránu - 3:2. Hosté v závěru sáhli k power play a příliš nechybělo, aby si vynutili prodloužení. Devět vteřin před třetí sirénou pálil zkušený Svačina z prostoru kruhu, ale Huf předvedl parádní zákrok večera! Po delším čase zase zněl na Zimním stadionu Luďka Čajky oslavný chorál Vysoký jalovec.

Nejlepší hráči: Pavel Sedláček - Pavel Matěj.

Nejlepší tři hráči PSG Berani Zlín podle www.beranizlin.cz: Daniel Gazda, Pavel Sedláček, Jiří Suhrada.

Oldřich Horák (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Po předchozích špatných zápasech jsme věděli, že musíme v utkání proti Frýdku-Místku bezpodmínečně zabrat. Kluci podali od brankáře až po posledního útočníka v sestavě výborný výkon a jsme za to velmi rádi. Potřebovali jsme tento zápas ke zvednutí sebevědomí, protože výhru jsme si museli odfárat. Výhra o gól je pro nás v naší situaci velmi důležitá."

Martin Janeček (hlavní trenér HC Frýdek-Místek): "Věděli jsme, že Zlín nejde do zápasu z dobré pozice a bude chtít nepříznivý stav zlomit. Věděli jsme, že jejich mužstvo má obrovskou kvalitu. Bohužel jsme zápas nezvládli, chtěli jsme v utkání dobře bránit, ale nezvládli jsme tlak soupeře. Prohrávali jsme osobní souboje, což byla alfa a omega toho, že nás protivník od druhé třetině neskutečně přehrával. Zlín zaslouženě vyhrál, zatímco my jsme nestíhali. Měli jsme si zkušeně počkat na podobnou šanci jako na stav 3:2, ale byli jsme netrpěliví, rozlítaní po mantinelech a soupeř nás svou kvalitou jednoznačně přehrál. Kdyby vyhrál Zlín 6:1, nikdo by se nedivil."