středa 07. prosince 2022 | Zlin Press - Roman Ordelt

Trenér Miloš Říha ml. začal zlínské angažmá prohrou, nad síly Beranů byl poprvé v sezoně Šumperk

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v zápase 28. kola Chance ligy 2022/23 na ledě týmu Draci PARS Šumperk 1:3 a poprvé v sezoně vyšli se soupeřem bodově naprázdno. Angažmá nového hlavního trenéra Miloše Říhy ml. nezačalo nejlépe, přitom jeho svěřenci se ujali již ve 4. minutě vedení. Draci duel na začátku druhé třetiny obrátili dvěma góly během 77 vteřin ve svůj prospěch. Zlínští poté doplatili opět na zbytečná vyloučení, chyby v defenzivě a zejména na bídnou produktivitu. Šumperk zpečetil tříbodovou výhru gólem do prázdné sítě při neúspěšné power-play Beranů. Jedinou branku vstřelil Petr Mrázek. Zlín se utká v dalším kole s Jihlavou, utkání se hraje v sobotu 10. prosince v Pelhřimově.

28. kolo / středa 7. 12. 2022 / 18:00
Draci PARS Šumperk Šumperk - Berani Zlín Zlín
3:1
(0:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 23. min Průžek (Žálčík), 25. Vachutka (Mácha, Nedvídek), 59. Žálčík (Průžek, Mácha) - 4. P. Mrázek (Kubiš). Rozhodčí: Zavřel, T. Veselý - Otáhal, T. Kučera. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 221. Střely na branku:27:29 . Zblokované střely: 4:9. Bloky: 9:4. Vhazování: 28/64 (44%) - 36/64 (56%). Průběh utkání: 0:1, 3:1.

Draci PARS Šumperk: Lackovič - Eliáš, Kadeřávek, Dudycha, Kunst, Rutar - Žálčík (C), Kohút, Průžek (A) - Š. Jelínek, Šuhaj, Matěj Svoboda - Mácha, Nedvídek, Machutka (A) - Jouza, Bernat, Křemen. Trenéři: Majer, Švagrovský, Pútec.

Berani Zlín: Kašík - Husa, Bukač, Bartko, Kachyňa, Talafa, M. Zbořil, Riedl - P. Mrázek, Honejsek, Kubiš (C) - T. Pospíšil, P. Sedláček, J. Ondráček (A) - Illéš, Hejcman, Köhler (A) - Frömel, Gago, Luža. Trenéři: M. Říha ml., Horák, Horčička.

Nový trenér Miloš Říha ml. nenechal ve zlínské sestavě kámen na kámeni. Ve srovnání s předchozím zápasem s Kolínem nenastoupila ve stejném složení žádná obranná dvojice a rovněž útočné formace měly nové složení. Do branky se pro změnu postavil Kašík. Na začátku druhé třetiny prověřil pozornost šumperského gólmana Lackoviče bek Kachyňa. Draci se dostali ve 3. minutě do velké šance, ale Kohút v koncovce neuspěl. Opět se potvrdilo známé pořekadlo nedáš, dostaneš. Po rychlém protiútoku ve 4. minutě střílel navrátilec do první lajny Mrázek a jeho střela švihem skončila pod víkem šumperské klece - 0:1. Domácí hráli po faulu Bukače úvodní přesilovou hru, velkou šanci Jouzy zlikvidoval skvělým semaforem Kašík. Těsný náskok hostů mohl zvýšit v 9. minutě Hejcman, když se prodral před Lackoviče, ale domácího brankáře neprostřelil. Ve 12. minutě spálil velkou šanci Průžek, když netrefil bránu. Ze strany Draků zůstala nevyužita i druhá početní výhoda, v koncovce selhal najíždějící Eliáš po předchozí chybě zlínské defenzivy. Šumperk přitlačil a Berani se úspěšně bránili. Před první sirénou Mrázek v přesilovce tvrdou ránou napálil masku Lackoviče.

Draci přečkali na začátku druhé třetiny oslabení a poté obrátili po gólové produkci vývoj utkání ve svůj prospěch. Ve 23. minutě Kašík úspěšně zasáhl po střele kapitána Žálčíka, dostal se mimo bránu a lídr šumperské produktivity Průžek po střele z dálky vyrovnal do odkryté svatyně - 1:1. Domácí za necelé půldruhé minuty šli poprvé v utkání do vedení. Ve 25. minutě tvrdě pálil Mácha a odražený kotouč bekhendovou střelou usměrnil do sítě Vachutka - 2:1. Otřesení Berani špatně vystřídali a nabídli soupeři další přesilovku. V koncovce se neprosadili Eliáš a Mácha. Domácí zůstali při chuti a pozornost Lackoviče vyzkoušel až ve 30. minutě Honejsek, jeho ránu ukryl soupeřův brankář v lapačce. Berani se nedostali ve druhé periodě do vážnější střelecké příležitosti. Po prohřešku Rutara hráli druhou přesilovku, jenže mimo nepřesnou střelu Mrázka před bránou Draků nic nevymysleli. Vzápětí při domácí výhodě zbytečně faulovali podruhé a lacino nabídli domácímu týmu přesilovku pět na tři v délce dvou minut! Zlínští se naštěstí dvojnásobné přesilovce Draků ubránili, když Kašík všechny střely pochytal.

Obě mužstva nevyužila na začátku třetí třetiny početní výhody. Draci nadále drželi hubený jednogólový náskok. Zlínští prahli po vyrovnání, jenže s přesnou koncovkou jsou v poslední době hodně na štíru. Vychýlenou mušku měli Honejsek, Ondráček a Mrázek, navíc domácí beci obětavě padali do zlínských střel. Hosty zachránil od dalších inkasovaných gólů výborný Kašík, parádně vychytal střely Šuhaje, Vachutky. Hosté v závěru sáhli k power-play, vyrovnání měl na holi v 58. minutě Sedláček, jenže Lackovič skvěle zasáhl lapačkou. Pojistka pro Draky přišla v čase 58:58 minuty, Žálčík trefil ze středního pásma opuštěnou klec Beranů - 3:1. Šumperk poprvé v sezoně porazil Zlín a hned za tříbodové vítězství.

Nejlepší tři hráči PSG Berani Zlín podle www.beranizlin.cz: Petr Mrázek, Antonín Honejsek, Libor Kašík.

Lukáš Majer (hlavní trenér Draci PARS Šumperk): „Od první minuty zápasu to byl večer, na který tu spousta lidí bude dlouho vzpomínat. Zlín úplně změnil přístup k zápasu. Najednou to byl tým, který dohrával souboje a hodně bruslil. Měli jsme s tím prvních pět minut obrovský problém. Následně se nám povedlo tlak aktivitou otupit. Od druhé třetiny jsme velmi rychle otáčeli hru a dostávali jsme se do šancí, které jsme proměnili. Možná jsme tam mohli odskočit na víc než na 2:1. Ve třetí třetině jsme už byli bojovnější, organizovanější, obětavější a silnější na nohách. K vítězství nás doslova dotlačili naši fanoušci. Od zápasu s Porubou neustále laborujeme se zraněními či virózou. Proto nehráli Bartoš, Průžek, Hamalčík a Hrachovský.“

Miloš Říha mladší (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Začátek zápasu byl podle představ, přišel dobrý začátek a dostali jsme se po brejkové situaci do vedení. Poté jsme měli dobrou pasáž až do prvního vyloučení. Poté už náš výkon nebyl optimální a začali jsme hrát zbytečně složitě. Ubrali jsme na důrazu a agresivitě. Na začátku druhé třetiny jsme si mohli pomoci přesilovkou, kterou jsme sehráli špatně a vůbec jsme nevystřelili na bránu. Domácí nám z tlaku dali dva góly během dvou minut. Ve třetí třetině jsme měli optický tlak, ale nebyli jsme nebezpeční v útoku. Pokud jsme se dostali blíže k bráně nebo do střelecké pozici, mířili jsme vždy vedle. Poté jsme se snažili riskovat, mohli jsme i skórovat, ale bohužel to nevyšlo. Nejsme spokojeni, výsledek je špatný. V některých fázích našeho výkonu bychom našli pozitiva. Brankář zachytal výborně, zlikvidoval řadu šancí soupeře, ale v defenzivě nejsme spokojeni a v útoku nejsme vůbec nebezpeční. Čeká nás ještě hodně práce, budeme dělat maximum pro zlepšení."