sobota 29. října 2022 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani vyšli podruhé v derby se Vsetínem bez bodového zisku. Na Lapači podlehli Valachům 1:4

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v utkání 17. kola Chance ligy 2022/23 na ledě týmu VHK ROBE Vsetín 1:4 a z posledních šesti zápasů pětkrát vyšli bodově naprázdno. Kubiš a spol. po domácí prohře 0:2 odevzdali v derby všechny body rivalovi z druhé strany kopce Sirákova. Vyprodaný zimní stadion Na Lapači viděl velmi kvalitní duel, ve kterém předvedli Berani bojovný výkon, nicméně opět neuspěli v koncovce. Výborného vsetínského brankáře Maxima Žukova překonali až v 49. minutě, když ruský gólman pochytal celkem jednatřicet střel. Jediný gól vstřelil obránce Jiří Suhrada. Zlín klesl v tabulce na dvanácté místo, v příštím kole hraje ve středu 2. listopadu doma se Sokolovem, začátek v 17:30 hodin.

17. kolo / sobota 29. 10. 2022 / 17:00
VHK ROBE Vsetín Vsetín - Berani Zlín Zlín
4:1
(1:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. min Jonák (Sihvonen, R. Přikryl), 30. Rob (Kajínek, R. Přikryl), 53. Jonák (R. Přikryl, Rob), 59. Jenyš - 49. Suhrada (Illéš). Rozhodčí: Koziol, Kubičík - Komínek, Kučera. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 30:32. Zblokované střely: 5:20. Bloky: 14:3. Vhazování: 41/70 (59%) - 29/70 (41%). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

VHK ROBE Vsetín: Žukov - Říha, Kajínek, O. Němec, Ondračka, Š. Jenáček, Smetana (A), M. Voženílek - Rob, R. Přikryl, Jonák (C) - Berger, Lichanec, Jenyš - Klímek, Klhůfek, Sihvonen - Vítek (A), Berzinš, Š. Bláha. Trenéři Weintritt, Kucharczyk.

Berani Zlín: Huf - Suhrada, M. Zbořil, Bukač, Talafa, Bartko, Riedl - P. Mrázek, P. Sedláček, D. Kindl - J. Ondráček (A), Claireaux, Honejsek - Illéš, Gago, Kubiš (C) - Frömel, Hejcman, Köhler (A). Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Horák, Horčička.

V pořadí 67. derby obou rivalů se vrátilo po dlouhých patnácti letech na vsetínský zimní stadion Na Lapači. Valaši začali aktivně a poprvé zahrozili již ve 2. minutě průnikem obránce Němcem, jemuž bekhendová střela nesedla. Poté pálil od modré čáry obránce Říha, zlínský gólman Huf, který dostal na brankovišti přednost před Kašíkem, střelu kryl. Při hře čtyři na čtyři vyslal po průniku Lichance střelu Berger, ale trefil pouze rameno strážce brány hostů. Na druhé straně vyzkoušel pozornost vsetínského brankáře Žukova forvard Claireaux. Vsetín hrál v 5. minutě po faulu Illéše úvodní přesilovou hru a svého protivníka doslova svíral v jeho obranném pásmu. Říha střílel z prostoru kruhu, Jonák zakončoval těsně vedle tyčky. Udeřilo v závěru početní výhody, dvě vteřiny před návratem zlínského hráče na led se Vsetín ujal vedení. Jeho tlak vyústil ve vedoucí gól, Sihvonenovi rána nesedla, ale kapitán Jonák kotouč pod betonem Hufa usměrnil do sítě - 1:0. Berani dostali stejnou herní příležitost, ale na rozdíl od domácích ji nevyužili. Hákování Smetany zůstalo nepotrestáno, Vsetín se v defenzivě ubránil. Domácí se dostali bezprostředně po naskočení Smetany na ledovou plochu do přečíslení dva na jednoho a navrátilec na led trefil naštěstí pro hosty jen vyrážečku Hufa. Ve 12. minutě zatopil domácí obraně Honejsek, ale na Žukova nevyzrál podobně jako obránce Riedl. Vsetín při další přesilovce svíral hosty, Lichanec a Jonák se v koncovce neprosadili. Zlínští nabídli soupeři třetí početní výhodu. Tentokrát Valachy do zakončení nepustili a ubránili se bez inkasovaného gólu.

Zlín zahájil druhou třetinu části přesilové hry, ale tlak nedokázal zužitkovat do střeleckého zakončení, Až v závěru výhody se pokoušel Ondráček dvakrát překonat Žukova, ale vsetínský gólman stále držel čisté konto. Berani prahli po srovnání stavu, byli aktivnější, stále častěji se tlačili před domácí brankoviště, ale střeleckou mušku na hokejkách měli vychýlenou. Valaši nadále hrozili, po střele Bergera ve 24. minutě skončil kotouč vedle tyčky, o tři minuty později nastřelil po rychlém brejku Přikryl jen Hufův beton. Na druhé straně si Žukov poradil s nebezpečnou střelou Hejcmana. Vsetín přidal v polovině utkání druhý gól, po vyhraném buly poslal Kajínek pumelici od modré čáry, Huf ránu vyrazil a důrazný Rob se při opakované střele již nemýlil, když poslal kotouč pod břevno - 2:0. Hostům nebylo přáno dát v prostřední třetině kontaktní gól. Při přesilovce kapitán Kubiš netrefil ve velké šanci kotouč, po střele Illéše poskakoval puk po brankovišti a rána Mrázka skončila jen na tyči. Na zlínských hokejkách byl pořádný kopec smůly.

Berani naráželi i ve třetí třetině na výborný výkon brankáře Žukova. Ve 44. minutě si vylámal zuby na ruském gólmanovi ve stoprocentní šanci Gago. Hosté se poté ubránili bez větších problémů oslabení a podařilo se jim ve 49. minutě snížit dvougólový náskok soupeře. Obránce Suhrada si hledal u modré čáry ideální pozici až nakonec vypálil přesnou ránu zápěstím do rohu vsetínské svatyně - 2:1. Zlínští se tlačili do útoku, ale Valaši si vzali zpět dvougólový náskok. Elitní vsetínský útok předvedl v 53. minutě ukázkovou kombinaci, Přikryl poslal nádhernou přihrávku na hůl Jonáka, který měl před sebou prázdnou bránu - 3:1. Hosté v závěru nezkorigovali nepříznivý stav v další početní výhodě, Žukov pochytal střely Mrázka, Sedláčka a Ondráčka. V 58. minutě Honejsek dopravil kotouč do sítě, ale sudí po konzultaci s videorozhodčím branku neuznali kvůli zpracování kotouče rukou. Hostům nevyšla ani hra bez brankáře, Jenyš dal při neúspěšné power-play Beranů gól do prázdné brány a zpečetil v 59. minutě třetí výhru Valachů na domácím ledě v řadě - 4:1.

Nejlepší hráči: Vít Jonák - Pavel Kubiš.

Nejlepší tři hráči PSG Berani Zlín podle www.beranizlin.cz: Mikuláš Zbořil, Jakub Illéš, Jiří Suhrada.

Jiří Weintritt (hlavní trenér VHK ROBE Vsetín): "Zlín byl v první třetině vepředu, silnější na kotouči, v našem obranném pásmu, zatímco nám nešly nohy. Druhá třetiny byla z naší strany již lepší, vyhrávali jsme osobní souboje. Hra se poté vyrovnala, ale srážela nás zbytečná vyloučení. Třetí třetina byla ve stejném režimu jako ta druhá. Důležitým momentem byl sporný, neuznaný gól Zlína. My jsme odpověděli po obdrženém gólu třetí vstřelenou brankou a závěr se už dohrál."

Juraj Jurík (1. asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Výsledek sice vypadá jednoznačně, ale až do stavu 1:2 to bylo vyrovnané utkání. Musíme přiznat, že domácí v něm tahali za delší konec. Na rozdíl od našeho týmu si dokázali vytvořit tlak v přesilových hrách, zatímco my jsme v této herní činnosti propadli. Vsetín zde získal půdu pod nohami. Za stavu 1:2 jsme se chtěli nadechnout k náporu, poprat se o výsledek, ale bohužel přišel zbytečný útočný faul za brankou. Tlak se otupil a vzalo nám to vítr z plachet. Vsetín si pohlídal zápas po třetím vstřeleném gólu a dovedl duel do vítězného konce."