středa 19. října 2022 | Zlin Press - Roman Ordelt

Smolný závěr přestřelky na ledě Poruby. Berani prohráli s lídrem ligy a odjeli bez bodů

Hokejisté PSG Berani Zlín podlehli v zápase 13. kola Chance ligy 2022/23 na ledě týmu HC RT TORAX Poruba 3:5 a vyšli v souboji s lídrem ligy bodově naprázdno. Zápas v Ostravě připomínal až do závěru třetí třetiny přestřelku mezi oběma týmy, Berani v sestavě s brankářem Liborem Kašíkem a s uzdraveným francouzským útočníkem Valentinem Claireauxem třikrát dotáhli náskok soupeře, nicméně v závěru již nenašli odpověď. Souboj se rozhodl v posledních čtyřech minutách. Poruba s řadou zlínských odchovanců strhla vedení na svou stranu v 57. minutě a pojistku na tříbodovou výhru dala vzápětí pátým gólem. Kubiš a spol. předvedli bojovný výkon, ale závěr nezvládli a zůstali bez bodů. Branky dali Antonín Honejsek, Daniel Gazda a Pavel Sedláček. Zlín zahájí druhou čtvrtinu základní části v sobotu 22. října na ledě Kolína.

13. kolo / středa 19. 10. 2022 / 18:00
HC RT TORAX Poruba 2011 Poruba - Berani Zlín Zlín
5:3
(1:0, 1:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 5. min Vildumetz (Střondala, T. Voráček), 25. Gřeš (Šoustal, Urbanec), 48. Berisha (Šlahař, Lemcke), 57. Toman (Střondala, A. Sedlák), 59. Šoustal - 24. Honejsek (Claireaux), 26. Gazda (Illéš), 50. P. Sedláček (J. Ondráček, M. Zbořil). Rozhodčí: Kubičík, Šudoma – Blažek, Bezděk. Vyloučení: 5:6. Využití: bez. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 469. Střely na branku: 28:23. Zblokované střely: 16:10. Bloky: 10:16. Vhazování: 31/67 (46%) - 36/67 (54%). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3.

HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš - Lemcke, Klimíček, T. Voráček, Urbanec (C), D. Krenželok, A. Sedlák, od 60. min navíc Mlčák – Berisha, Roman Pšurný (A), Šlahař – Střondala, Toman, Vildumetz – Šoustal, Vachovec (A), Gřeš – Brodek, Karafiát, Christov. Trenéři: Režnar, Suchánek, Potěšil,

Berani Zlín: Kašík - Gazda, Riedl, Suhrada, Husa, M. Zbořil, M. Novotný – P. Mrázek, P. Sedláček, J. Ondráček (A) – Honejsek, Claireaux, Kubiš (C) – Illéš, Hejcman, Köhler (A) – Frömel, Gago, T. Pospíšil. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík, Horák, Horčička.

Poruba se dostala ve 3. minutě do slibné šance, když se k odraženému kotouči dostal Vachovec a navrátilec do zlínské branky Kašík předvedl úspěšný zákrok. Lídr ligy udeřil v 5. minutě, Vildumetz dostal přesnou přihrávku do úniku a po střele forhendem po ledě mezi Kašíkovy betony otevřel střelecký účet utkání - 1:0. Berani poprvé zahrozili v 7. minutě, do útočného pásma se prodral hbitý Honejsek, ale domácí gólman Dolejš úspěšně zasáhl betonem. Ostravané v úvodu byli více aktivnější v zakončení, v 8. minutě Kašík vyrazil střelu Tomana a následnou dorážku Vildumetze ukryl pod betony. Zlínští se osmělili po střele Ondráčka, Hejcmana a pokusu Claireauxe, jehož střela skončila v ochranné síti. Poruba v koncovce více kousala, ve 14. minutě se ke kotouči nedostali před brankovištěm Šlahař a Berisha. Na druhé straně pokus Gaga po rychlém brejku nebyl úspěšný. Zlín hrál v 16. minutě úvodní přesilovou hru, ale po půl minutě se o tuto herní situaci připravil faulem.

Na začátku druhé třetiny Kašík vytěsnil střelu Střondaly nad horní tyč. Hosté srovnali stav ve 24. mlnutě, nahození Claireauxe od modré čáry šikovně tečoval Honejsek do domácí branky - 1:1. Radost Beranů z vyrovnání trvala pouze půldruhé minuty. Tým RT Torax strhl vedení opět na svou stranu, ve 25. minutě obránce Gřeš nebezpečně vystřelil, kotouč zůstal za betonem Kašíka a uvedený hráč ho doklepl do sítě - 2:1. S góly se doslova roztrhl pytel a za necelou minutu bylo opět srovnáno. Obránce Gazda ukázal ve 26. minutě svou suverenitu v lize, první ránu ještě Dolejš vyrazil, ale napodruhé už krásně trefil horní růžek porubské svatyně - 2:2. Domácí dostali po faulu Pospíšila k dispozici přesilovku, ke střelám se dostali Šoustal, Klimíček, naštěstí pro hosty zůstal na ukazateli skóre nerozhodný stav. Při další početní výhodě se Porubě již tolik nedařilo. Naopak měla slibnou šanci při vlastním oslabení ve 37. minutě po akci Šlahaře s Tomanem, naštěstí domácí hráč trefil jen brusle zlínských zadáků.

Třetí perioda přinesla po vzoru druhé třetiny další přetahovanou. Berani ustáli na začátku oslabení, ale Poruba šla potřetí v duelu do vedení. Ve 48. min zakončení Šlahaře nepokryl Kašík a kanadský forvard s izraelským pasem Berisha usměrnil kotouč do zlínské sítě - 3:2. Zlínská odpověď přišla bleskurychle za dalších 72 vteřin. V 50. minutě se prosadil před brankovištěm Sedláček, který po otočce překonal Dolejše - 3:3. Až do 57. minuty se čekalo, které mužstvo strhne vedení a případně celý duel na svou stranu nebo zápas půjde do prodloužení. Obránce Gazda zůstal v obranném pásmu ležet na ledě, k odraženému kotouči se dostal Toman a napálil ho přesně pod horní tyčku - 4:3. Dramatický okamžik se udál v 58. minutě, Greš se dostal do úniku a po jeho střetu s Kašíkem rozhodčí udělili dvouminutový trest pro zlínského gólmana. Berani ztratili početní výhodu a při hře čtyři na čtyři Poruba dala pojistku na tříbodovou výhru. Před Kašíka se prodral Šoustal a parádně puk zasunul vedle betonu - 5:3. Hosty připravil smolný závěr o bodový zisk. Zatímco Ostravané vyhráli popáté a potvrdili pozici vedoucího týmu první ligy, Berani prohráli podruhé v řadě.

Nejlepší tři hráči PSG Berani Zlín podle www.beranizlin.cz: Mikuláš Zbořil, Petr Mrázek, Daniel Gazda.

Jiří Režnar (hlavní trenér HC RT TORAX Poruba 2011): "Věděli jsme, že to bude kvalitní utkání, neboť Zlín se začíná pomalu zvedat. Kluci hráli dobře, ubránili oslabení a dobře si počínali i v přesilovkách, ačkoliv je nedokázali využít. Jsou však věci, které někdy vyjdou a někdy ne. Velký dík patří fanouškům, ti nás za třemi body hnali a bylo velmi příjemné vidět zaplněné tribuny."

Rostislav Vlach (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Vyrovnané utkání, ve kterém Poruba vždy vedla a my jsme třikrát srovnali. Velká škoda, že jsme po hrubých chybách v obraně nezvládli závěr utkání, z čehož pramenilo, že si odsud nevezeme ani jeden bod. Libor Kašík nechytal po návratu do sestavy špatně, předvedl velmi dobré zákroky. Prohra určitě nejde na jeho vrub."