neděle 06. února 2022 | Zlin Press - Roman Ordelt

Bodová šňůra skončila. Berani nedali pod Bílou věží ani jeden gól

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v televizním zápase 50. kola Tipsport extraligy 2021/22 na ledě týmu Mountfield HK Hradec Králové 0:4. Kubiš a spol. nenavázali na bodovou šňůru z posledních čtyř zápasů a vyšli vedle bodů i gólově zcela naprázdno. Zlínští předvedli nevýrazný výkon a za celý zápas vyslali na hradeckou bránu pouhých sedm střel! Berani nastoupili v neúplné sestavě bez brankářské dvojice Libor Kašík, Daniel Huf, které skolila viróza. Kvůli zranění nehráli ani Tomáš Žižka a Vladimir Michasenok. Náhradní gólman Michal Kořének i přes prohru předvedl slušný výkon a zneškodnil 33 soupeřových střel. Východočeši se ujali vedení již ve 3. minutě, druhý gól přidali za dalších jedenáct minut. Mountfield měl celý zápas zcela ve své režii a pohodovou výhru zpečetil dvěma góly v závěru. Svěřenci kouče Luboše Jenáčka počtvrté v sezoně vyšli střelecky zcela naprázdno. Zlín hraje ve středu 9. února doma předehrávku 51. kola s Libercem.

50. kolo / neděle 6. 2. 2022 / 18:20
Mountfield HK Hr.Králové - Berani Zlín Zlín
4:0
(2:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. min Orsava (McCormack, Cingel), 14. Smoleňák (Lev, Jergl), 56. McCormack (Ščerbak), 59. Perret. Rozhodčí: A. Jeřábek, Kubičík – Kajínek, Axman. Vyloučení: 1:5, navíc Kelly Klíma (Hradec Králové), Kubiš (Zlín) na 5 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (omezený počet). Střely na branku: 40:7. Zblokované střely: 19:5. Hity: 2:2. Vhazování: 29/54 (54%) - 25/54 (46%). Průběh utkání: 4:0.

Mountfield HK: F. Novotný – Blain, Nedomlel, F. Pavlík (A), R. Pilař, McCormack, Jank, Šalda – Oksanen, Lev (A), Smoleňák (C) – Jergl, Kevin Klíma, Perret – Kelly KLíma, Lalancette, Ščerbak – Orsava, Koukal, Cingel. Trenéři: T. Martinec, Čihák, P. Svoboda, Horyna.

Berani Zlín: Kořének - Gazda, M. Novotný, Suhrada, O. Němec (A), Ferenc, Kubiš (C), Matyáš Hamrlík - Mallet, Claireaux, Honejsek - Zabusovs, Hejcman, Köhler - P. Sedláček (A), Makarenko, Okál - Karafiát, R. Veselý, Fryšara. Trenéři: L. Jenáček, Rob, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Hned v první minutě se prodral před brankáře Kořénka Kevin Klíma, vzápětí se neujala ani dorážka Perreta. Zlínský gólman byl od úvodních minut v plném ohni střel. Úvodní nápor Hradce Králové přinesl zasloužené vedení ve 3. minutě, když Orsava propálil tvrdou střelou od mantinelu Kořénka - 1:0. Hned poté mohl přidat další střelecký úspěch Lev, ale tentokrát byl hostující brankář na místě a nebezpečnou střelu kryl. V 7. minutě se dostal po rychlé akci ke střele Kevin Klíma, kotouč však nepropasíroval volným prostorem u tyčky. Po ostré ráně finského forvarda Oksanena po buly zvonilo v polovině první třetiny břevno zlínské brány. Berani zahrozili před domácím brankářem Novotným až ve 13. minutě, střela Makarenka se zastavila na gólmanském betonu. Tisícovku diváků v hledišti poté rozehřála bitka mezi Kelly Klímou a Kubišem, po které oba rohovníci vyfasovali pětiminutové tresty. Východočeši zvýšili vedení ve 14. minutě po rychlém brejku, kapitán Smoleňák vyslal přesnou bombu nad lapačku - 2:0. Hradec hrál s chutí a úvodní třetina se hrála podle domácích not.

Svěřenci kouče Tomáše Martince začali druhou třetinu přesilovou hrou, na Kořenka šly střelecké pokusy Filipa Pavlíka. Už při rovnovážném počtu hráčů na ledě pálil z ideální pozice Smoleňák, jeho střela byla zablokována zlínskými beky. Hradečtí měli nadále více ze hry, k zakončení se dostali Perret a Blain. Berani hráli pozorně v defenzivě a nepouštěli domácí hráče do častějšího zakončení. Postupem času se hra více vyrovnala a hrálo se převážně ve středním pásmu. Nebezpečnější však byli stále hradečtí hokejisté, v závěru periody zahrozili Orsava a nejproduktivnější domácí hráč Oksanen.

Zlín odmítl ve 43. minutě kontaktní gól, Honejsek se dostal do bezprostřední blízkosti před Novotného, ale v rozhodujícím okamžiku mu utekl kotouč z hole. Mountfieldu nejdou v poslední době přesilovky, dvě početní výhody nevyužil v úvodu třetí třetiny. Už při hře pět na pět se zaskvěl ve 46. minutě Kořének, který skvěle zasáhl při zakončení Smoleňáka. Zlínský gólman držel akcie hostů nad vodou až do 56. minuty, poté při akci dva na jednoho McCormack dostal ideální přihrávku od Ščerbaka a rána kanadského beka pod vyrážečku skončila v síti - 3:0. Hradec zpečetil tříbodovou výhru čtvrtým gólem necelé dvě minuty před koncem zápasu. Navrátilec do sestavy Perret utekl obránci Novotnému kolem mantinelu a svou akci zakončil ukázkovým blafákem - 4:0. Berani za druhou a třetí třetinu vyslali na hradeckou bránu pouze jednu střelu!

Nejlepší hráči: Radek Smoleňák - Michal Kořének.

Tomáš Martinec (hlavní trenér Mountfield HK Hradec Králové): "Jsme rádi za konečný výsledek, který vypadá jednoznačně, ale zápas byl dlouho otevřený. Na začátku jsme si pomohli rychlým gólem, ale potom jsme situace zbytečně přehrávali. Vytvořili jsme si dostatek šancí na to, abychom góly dali, jenže to se nám nepodařilo. Ani v přesilovkách. Určitě máme na čem pracovat, ale jsou to povinné body a jsme za ně rádi.“

Luboš Rob (1. asistent trenéra PSG Berani Zlín): „Jeli jsme do Hradce v roli soupeře, který je na posledním místě v tabulce. Rádi bychom hráli o body, ale Hradec je v tuhle chvíli nad naše síly. Musíme se soustředit na jiné zápasy, kde bychom měli body sbírat. První třetina byla z našeho pohledu nejlepší, i když jsme ji prohráli 0:2. Druhá sice skončila bez branek, ale nevytvořili jsme si žádnou šanci, ani pomalu střelu. Byli jsme často vylučovaní a rádi, že je stav stále jen 0:2. Chtěli jsme se potom přiblížit nějakým gólem z ojedinělé střely nebo dorážky, ale to se nám nepovedlo. Hradec potvrdil v závěru utkání jasné vítězství a zaslouženě vvhrál.“