neděle 17. března 2019 | Zlin Press . Roman Ordelt

Hokejisté Zlína rozhodující bitvu s Boleslaví prohráli, dále jdou Bruslaři

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli pátý rozhodující zápas série předkola Generali play of Tipsport extraligy na ledě týmu Bruslařský klub Mladá Boleslav 1:4. Berani se ujali vedení ve 13. minutě, ale Bruslaři otočili zápas dvěma góly ve druhé části. Zlínští již nenašli síly na zvrat a ve vyrovnané sérii prohráli 2:3 na zápasy. Jediný gól páté bitvy zaznamenal Zdeněk Okál. Zlínští splnili postupem do předkola předsezonní cíl a srdnatě bojovali do poslední chvíle o postup do čtvrtfinále. Bruslaři si po třech letech zahrají čtvrtfinále, zatímco Berani poprvé v extralize nezvládli rozhodující páté utkání a letošní sezona jim končí. Tým Zlína obsadí v konečném účtování letošního ročníku extraligy deváté místo.

4:1
(0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 22. min R. Zohorna (P. Musil, Kovačevič), 31. Dlapa (P. Kousal), 49. Žejdl (Vondrka, Skalický), 58. D. Šťastný (Kovačevič) - 13. Okál (P. Sedláček, L. Krejčík) Rozhodčí: Hribik, Pešina - Frodl, Komárek. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 924. Střely na branku: 26:32. Zblokované střely: 6:8. Hity: 5:4. Vhazování: 31/61 (51%) - 30/61 (49%). Průběh utkání: 0:1, 4:1.

BK Mladá Boleslav: Jan Růžička - Pláněk, Dlapa, Kurka, Němeček, Kovačevič, Bernad - Vondrka, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava, Rulík, Patera.

Berani Zlín: Kašík - Nosek, Freibergs, Ferenc, Řezníček, Zbořil, Žižka, M. Novotný - Dufek, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - L. Krejčík, P. Sedláček, Okál - Š. Kratochvil, Popelka, E. Kulda. Trenéři: Robert Svoboda, M. Hamrlík, Hrazdira.

Do rozhodující bitvy nastoupil premiérově v sérii uzdravený obránce Tomáš Žižka, zatímco na domácí straně se vrátil po jednozápasové odmlce do hry Radim Zohorna. Hned ve 4. minutě měl velkou šanci Skalický, na druhé straně nedosáhl ve slibné situaci na kotouč Kudla. Berani hráli v 8. minutě úvodní přesilovou hru po vyloučení Pláňka. Hosté početní výhodu nevyužili a paradoxně se dostal po návratu z trestné lavice boleslavský obránce do velké šance, ale netrefil branku. Bruslaři přepli na vyšší rychlostní stupeň, na brankáře Kašíka pálili nebezpečně Kousal s Klepišem, naštěstí pro hosty nepřesně. Zlínští otevřeli střelecký účet zápasu ve 13. minutě po rychlém brejku tři na jednoho, když přihrávku Pavla Sedláčka tečoval před brankovištěm za záda gólmana Růžičky pomocí brusle Okál. Vedoucí gól Zlína potvrdil až videorozhodčí. Hosté mohli zvýšit jednobrankový náskok při další přesilovce, Dufek branku neohrozil. Největší šanci měl v oslabení Žejdl, jeho tvrdá střela šla vedle. Kubiš a spol. jednogólové vedení uhájili do první sirény, když domácím povolili pouze čtyři střely.

Bruslaři měli úspěšný vstup do druhé třetiny, když Radim Zohorna vypálil ve 22. minutě z prostoru mezi kruhy a vyražený kotouč umístil do odkryté zlínské svatyně. Domácí si vytvořili tlak a po faulu Hermana hráli úvodní přesilovou hru. Největší příležitost si vypracoval Žejdl, po zásahu kotouče ze vzduchu přestřelil. Po ráně Šlahaře dorážel navrátilec z trestné lavice Herman, ale Růžička oba pokusy s přehledem zlikvidoval. Domácí otočili vývoj utkání a strhli vedení na svou stranu v polovině utkání. Nahození obránce Dlapy skončilo až v hostující bráně, neboť Kašík měl zakrytý výhled a střelu zaregistroval až za svými zády. Středočechům narostla po vedoucí brance křídla a Kašík měl hodně práce. Zlín zvýšil důraz, před Růžičkou zahrozili Honejsek, Pavel Sedláček, Fořt a v posledních vteřinách opět Honejsek, ale bez úspěchu.

Boleslav vtrhla do třetí třetiny s cílem zvýšit jednogólové vedení. Ve 45. minutě Radim Zohorna nadzvedl střelu Látala, ale Kašík byl připravený. Berani poté nabídli domácím dvě přesilové hry v rychlém sledu za sebou. Bruslaři druhou využili, Vondrka našel před bránou zcela volného Žejdla, který vstřelil svůj čtvrtý gól v sérii a přiblížil domácím postup. Poté ještě Šťastný otřel svou střelu o zlínskou tyč. Kubiš a spol. ještě hráli početní výhodu čtyři na tři, ale obětavě hrající Středočeši je do vážnější šance nepustili a postup zpečetili gólem do prázdné brány při neúspěšné power play Beranů.

Nejlepší hráči utkání: Ondřej Dlapa - Pavel Kubiš.

Miloslav Hořava (hlavní trenér Bruslařský klub Mladá Boleslav): "V sérii to hodnotíme popáté a říkáme vlastně to samé. Mám obrovský respekt ke Zlínu jako týmu a k celému klubu. Celá série předkola proběhla ve férovém duchu a my jsme byli šťastnějším týmem, neboť jsme dali v rozhodujícím zápase o pár gólů navíc. Kdyby postoupilo kterékoliv mužstvo, bylo by to stejné."

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Hodnocení nebude moc jiné než v průběhu celé série. Zase vyrovnaný zápas, v první třetině jsme šli do vedení. V té druhé jsme si paradoxně vytvořili dost šancí, ale domácí to otočili. Pak jsme se snažili udělat cokoli, včetně power play, ale brankář Růžička už nic nepustil. Myslím, že to byl znovu dobrý hokej z obou stran, s maximálním nasazením. Na obou stranách spousta příležitostí, myslím, že se to muselo líbit. Klobouk dolů před všemi hráči, kteří hráli."