sobota 07. září 2024 | Lukáš Mihal

Dorostencům proti Hradci unikla koncovka a poprvé prohráli

Dorostenci začali sezónu výhrou a určitě chtěli rovnou zahájit vítěznou šňůru. To se jim ale proti Hradci nepodařilo, i když celý zápas byl hodně vyrovnaný. Mladí Berani zvládli rovnou dvakrát dohnat krok, nějakou dobu dokonce vedli, avšak na čtvrtý hradecký gól už nedokázali zareagovat. Hosté pak gólem do prázdné upravili na konečných 3:5 a dorost musí skousávat první porážku v sezóně.

3:5
(1:1, 1:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 13. Venený (Jo. Marek, Matula), 33. Riedl (Kočica), 41. Kubečka (Venený) – 4. Šedivý (Bulat), 35. Hlaváček (Bulat), 39. Šedivý (Studnický, Vencl), 45. Šedivý (Hlaváček), 60. Brzák (Vondruška). Rozhodčí: Škach – Mikšík, Jurčík. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 89. Střely na branku: 42:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:5.

RI OKNA Berani Zlín: Zábojník – Frömel, Kubečka, Provazník, Číhal, Dastych, Coufalík, Mi. Sedláček – Kočica, Venený, Páže, Riedl, Škrip, Dubrava, Pánek, Jo. Marek, Bečka, Matula.

Mountfield HK: Růžička – A. Novotný, Vencl, Pavlík, Zikmund, Flachtner, Šanc, Studnický – Hlaváček, Vondruška, Fi. Klíma, Dostálek, Václavíček, Fedenciuc, Ma. Sedláček, Bulat, Šedivý, Brzák.

Zlínští dorostenci nemají na Hradec Králové moc dobré vzpomínky, protože v loňském ročníku Extraligy dorostu je lvi vyřadili v předkole. A i tentokrát měl zpočátku navrch východočeský klub.

Hosté totiž skórovali již ve čtvrté minutě hry, a to když Jaroslav Šedivý dostal přihrávku před bránu, kde pouze nastavil svou čepel a usměrnil tak puk mezi tři tyče – 0:1. Po úvodní brance zápasu ale přebrali iniciativu Berani, kteří podnikali jeden útočný výpad za druhým, zahráli si i přesilovou hru, ale k vyrovnání se dlouhou dobu nemohli dostat. Povedlo se to až ve 13. minutě, kdy se parádní střelou prezentoval Jiří Venený, který z levého kruhu zakončil přímo pod víko – 1:1.

Po vyrovnaní už to nebylo tak jednostranné a oba celky si vytvářely nadějné příležitosti. Brankáři ale excelovali a další branky v první periodě už nedovolili. Emoce ale zaplály krátce před první sirénou, kdy hlavní rozhodčí během půlminuty vyloučil rovnou čtyři hráče za tvrdé zákroky a zbytečné oplácení. Nikdo tedy nešel do přesilovky, bylo ale jasné, že všichni hráči na ledě se budou prát o konečné vítězství.

Ve druhé periodě už se začalo pořádně vylučovat, jak předznamenal finiš prvního dějství. Dvě oslabení v řadě hráli Berani, následně dvakrát faulovali Hradečtí a Zlín tak sehrál krátkou dvojnásobnou přesilovku, ze které ale nic nevytěžil. Následoval další domácí faul, kterého se dopustil Adam Matula, jenž při odchodu na trestnou lavici určitě věřil, že jeho spoluhráči neinkasují. To se skutečně splnilo, ševci šli dokonce ve vlastním oslabení do vedení! Vojtěch Kočica dobře zapracoval při napadání, vyslal do pořádné příležitosti Antonína Riedla, který se blýskl skvělým bekhendovým blafákem – 2:1!

Berani slavili jako diví, ale vedení jim moc dlouho nevydrželo. Hned o necelé dvě minuty později totiž Adam Hlaváček vyrovnal, a to když před bránou našel kotouč, který tam kvůli nepovedenému zakončení dostal Vojtěch Bulat – 2:2. Hradec byl od té doby na koni a ještě před druhou přestávkou dotáhl druhý obrat v zápase. Jaroslav Šedivý svou střelou téměř z brankové čáry zaskočil všechny přítomné a hlavně Radka Zábojníka, kterému kotouč proletěl těsně nad ramenem – 2:3. Lvi zároveň využili první přesilovku v utkání.

Hosté se však ještě před přestávkou dostali do nekomfortní pozice, protože fauloval Josef Flachtner. A hned po návratu ze šaten hrál nedovoleně také Tomáš Zikmund, takže ševci opět hráli proti třem hráčům a tentokrát už toho využili. Po vyhraném vhazování se do puku opřel domácí kapitán Jáchym Kubečka, který sice trefil pouze blokujícího hráče, ale od něho se kotouč odrazil přímo do protipohybu gólmana Filipa Růžičky – 3:3. Znovu tedy bylo srovnáno a již počtvrté v duelu se začínalo od nuly.

Vyrovnaný stav tentokrát trval o něco déle, ale stejně vydržel pouhé čtyři minuty. Následoval průnik Adama Hlaváčka přes pravou stranu, který zkusil štěstí z velkého úhlu, protože neměl moc jiných možností. Zlínský brankář sice zasáhl, ale puk vyrazil jen před sebe, kde si najížděl Jaroslav Šedivý, který sice netrefil kotouč ideálně, ale i přesto to stačilo k tomu, aby doskákal do sítě – 3:4. Hradecký útočník navíc zkompletoval hattrick.

Ševci měli spoustu času na to, aby zareagovali na smolný gól, ale vůbec se jim to nedařilo, i když byli mnohem aktivnější. O spoustu času přišli kvůli dvěma faulům, sami ale nedokázali trestat nedovolené zákroky Hradce. Slibnou příležitost měl v 56. minutě Antonín Riedl, ale Filip Růžička jeho pokus, který mířil do pravé šibenice, vyrazil špičkou své lapačky! Čas se pak velmi rychle krátil, takže žlutomodří zkoušeli štěstí bez brankáře, avšak pořádně se nedokázali usadit v útočném pásmu. U modré čáry navíc získal puk Filip Brzák, který přesnou střelou do prázdné klece upravil na konečných 3:5.

Zlínští dorostenci tak ve svém druhém duelu sezóny zapisují svou první porážku, avšak prezentovali se dobrým výkonem, takže mohou mít hlavy nahoře před nadcházejícím duelem ve Vítkovicích.

Lubomír Vosátko (Berani Zlín): Klukům nemůže upřít snahu ani bojovnost. Hráli první zápas doma, tak se chtěli všichni ukázat. Avšak první gól jsme dostali z přemíry snahy, po takové až dětské chybě. Kluci se pak vrátili do zápasu a celkově jsme měli v první třetině více šancí. Ve druhé třetině bylo spoustu vyloučení, byly to útočné fauly, které rozhodně nechceme a hráčům to vytkneme. Srazil nás až gól na 4:3, který byl takový náhodný. Kluci dojížděli hru, ale nedívali se na hráče. Střelec tam zůstal volný a se štěstím proměnil.