středa 02. října 2024 | Adam Čuba

Berani ovládli první derby nové sezony! V prodloužení opět udeřil Jesse Paukku

První derby nové sezony mezi zlínskými Berany a rivalem ze Vsetína bylo parádní reklamou na hokej. Svěřenci Jána Pardavého dokonce v zaplněné Trinity Bank Aréně dlouho sahali po třech bodech, nicméně Valaši se v závěrečné pasáži vzepřeli a smazali dvoubrankové manko. Berany to nakonec mrzet nemuselo, v nastaveném čase totiž Holík parádně vybídl Jesseho Paukka a ten rozhodl - 4:3. Svou obnovenou premiéru v dresu s Beranem na hrudi dnes odehrál Mikko Salmio, který byl zařazen do formace s Michalem Gagem a výborně hrajícím juniorem Lukášem Hešem. Hrdinou se ale stal jiný borec, Jesse Paukku, který zapsal další dva góly a s pěti zásahy v sedmi kolech patří k nejlepším kanonýrům celé soutěže.

7. kolo / středa 2. 10. 2024 / 17:30
RI OKNA Berani Zlín Zlín - VHK ROBE Vsetín Vsetín
4:3p
(1:1, 2:0, 0:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Šlahař (Suhrada), 21. Sedláček (Urbanec, Huf), 31. Paukku (Süss), 64. Paukku (Holík) – 7. Dědek (Šmerha, Stříteský), 50. Rob (Jonák, Klhůfek), 56. Zahradníček (Jonák, Rob). Rozhodčí: Skopal, Grygera – Zídek, Augusta. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5672. Průběh zápasu: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3.

RI OKNA Berani Zlín: Huf (Pavelka) – Salonen, Pohl, Čáp, Urbanec, Suhrada, Talafa, Benda – Paukku, Holík, Süss – Válek, Kverka, Šlahař – Heš, Gago, Salmio – Köhler, Sadovikov, Sedláček – Z. Sedlák.

VHK ROBE Vsetín: Lipiäinen (31. Lukáš) – Zahradníček, Stříteský, Staněk, Teper, Jenáček, Smetana, Srdínko – Klhůfek, Jonák, Rob – Jandus, Prokeš, Hrňa – Šmerha, Dědek, Jaroslav Brož – Š. Bláha, Matějček, Hořanský.

První třetina nabídla bezesporu zajímavý hokej. Dlouho jsme nemuseli čekat ani na úvodní branku, tu vsítil v šesté minutě dobře nabruslený Jakub Šlahař, který se napřáhl a z pravého kruhu propálil Santeriho Lipiäinena ve vsetínské bráně. Bohužel, velmi rychle bylo také vyrovnáno. Za obranu si najeli Šmerha s Matyášem Dědkem, a právě druhý jmenovaný doklepl puk za Hufa. Ve 12. minutě bylo po faulu na Sadovikova nařízeno trestné střílení, to ale Petr Holík neproměnil a skóre tak zůstalo 1:1. V dalším průběhu periody se výborně jevil především mladík Lukáš Heš, který si nabruslil do třech zajímavých střeleckých pozic. Ze vsetínských šancí zmiňme zakončení Pavla Klhůfka z bezprostřední blízkosti a také dorážku Radka Prokeše z úplného závěru. Ani jeden Daniela Hufa nepřekonal.

Druhá třetina gólově patřila Beranům. Už v první minutě zaskočil od mantinelu dnes nepříliš jistého Lipiäinena kapitán Pavel Sedláček, v polovině základní hrací doby pak přidal třetí gól po Süssově skvělé práci tečující Jesse Paukku - 3:1! Velikou šanci měl ještě Kverka, ten ale tentokrát z úniku nedal. Iniciativu musel celkem pochopitelně převzít Vsetín, ten si také zahrál dvě přesilové hry, ve kterých si vypracoval i pár slušných šancí. Tu nejlepší měl zřejmě Rob, který ještě zastavil nápřah a centroval do brankoviště, přihrávat se při přečíslení rozhodl i Prokeš. Jinak ale Berani odvedli do defenzivy velmi dobrou práci, vše podpořil výborný Daniel Huf a svěřenci Jána Pardavého tak po 40 minutách vedli zaslouženě 3:1.

Vsetín v závěrečné pasáži přidal, nicméně Berani ještě dlouho odolávali. O vyrovnání hodně stál hostující matador Erik Hrňa, který i přes nespočet střeleckých pokusů stále nemohl najít recept na výborného Daniela Hufa. Deset minut před koncem přišlo snížení, z předbrankového prostoru se o něj postaral Luboš Rob. V 56. minutě pak bylo vyrovnáno, excelentní Jonákův pas zužitkoval nabruslený obránce Jan Zahradniček – 3:3. Valaši byli v laufu, a ještě do sirény se snažili rozhodnout, nicméně největší šanci měl na holi domácí borec – do přečíslení ujíždějící Lukáš Válek.

Šlo se tedy do prodloužení. V tom byli zpočátku aktivnější hosté, pak si ale vzal slovo Petr Holík, který na sebe natáhl pozornost všech soupeřů a úžasnou přihrávkou vybídl ke skórování Jesseho Paukka! Finský rychlík se nemýlil a odklidil puk okamžitě do sítě – 4–3.

Berani tedy berou z prvního třaskavého derby dva velmi cenné body a posouvají se na průběžné páté místo v tabulce Maxa ligy. Svou bodovou sbírku se svěřenci Jána Pardavého pokusí rozšířit už v sobotu, kdy zajíždějí na led vítěze loňské základní části z Poruby.

Ján Pardavý (hlavní trenér, RI OKNA Berani Zlín): Viděli jsme dobrý zápas z obou stran, ve velmi dobré atmosféře klasického valašského derby. Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě, i když v začátku zápasu, prvních 5-7 minut jsme byli horším týmem. Vsetín na nás trošku vletěl, neuměli jsme si poradit v rozehrávce, byli jsme aktivně napadaní, Vsetín získával v našem pásmu puky a dostával se do příležitostí. Dali jsme první gól, což bylo důležité, pak jsme bohužel nedali gól z nájezdu. Ve druhé třetině jsme se chtěli zlepšit, protože ta první nebyla úplně dobrá. Potvrdilo se co hráčům opakujeme, každá střela je nebezpečná, to se potvrdilo i u třetího gólu, kde byla výborná clona od Jesseho Paukka. Vedli jsme 3:1, zápas jsme měli prakticky pod kontrolou. Až na ty oslabení, ty byly zbytečné. Vsetín nás sice zatlačil, nicméně kluci, co byli na těch oslabeních předvedli skvělou práci, vybojovali to. Ve třetí třetině jsem věřil, že to zvládneme udržet, prvních sedm, osm minut jsme měli zápas pod kontrolou, měli jsme i nějaké šance. Ze situace, kterou jsme rozebírali i na videu, jsme dostali na 3:2, hráči znervózněli. Ztratili jsme bod, ale hráči o ten extra bod zabojovali, každý bod navíc je v této lize cenný. Já to beru tak, že výhra je výhra.