středa 25. září 2024 | Adam Čuba

Berani doma zůstávají stoprocentní, odpor Rysů zlomili ve třetí třetině

Na domácím ledě jsou zlínští Berani v nové sezoně zatím stoprocentní, když porazili Frýdek-Místek 4:1. Svěřenci Jána Pardavého do střetnutí s Rysi vstoupili v mírně pozměněné sestavě, v bráně se letos poprvé představil Jaroslav Pavelka, Jan Süss pak povýšil do elitní lajny k Petru Holíkovi. Domácí nakonec houževnatého soupeře se skvělým Patrikem Švančarou v bráně zlomili ve třetí třetině, kdy přesilovku 5 na 3 zužitkoval dnes dvougólový Jesse Paukku. Výhru nakonec pojistily ještě dvě trefy do prázdné brány.

4:1
(0:0, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 33. Kverka (Šlahař, Válek), 45. Paukku (Holík, Pohl), 58. Köhler (Sedláček, Urbanec), 60. Paukku (Salonen, Pavelka) – 39. Ramik (Ostřížek, R. Veselý). Rozhodčí: Micka, Šico - Vašíček, Teršíp. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2160. Střely na branku: 39:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

RI OKNA Berani Zlín: Pavelka (Huf) – Pohl, Salonen (A), Urbanec, Čáp, Riedl, Suhrada, Talafa – Süss, Holík, Paukku – Šlahař, Kverka, Válek – Sedláček (A), Gago, Köhler (C) – Heš, Sadovikov, Čechmánek – Pilát.

HC Frýdek-Místek: Švančara (Petrík) – Š. Havránek, Haman, Zbořil, Pacalaj, Hrbas, Výtisk, Homola – R. Veselý, Haas, Svačina – Kucsera, Marosz, Cedzo – Ramik, Macháček, Ostřížek – Kozlík, Šilar, Matiaško.

Zápas začal ve svižném tempu, hned po pár vteřinách uháněl po křídle do šance Holík, jen o chvíli později vybojoval důrazný Jesse Paukku přesilovou hru. V té byl nejblíže vstřelení branky právě Paukku, který usměrňoval pobídku Petra Holíka do brankoviště. I Frýdek-Místek měl postupně své šance, vidět byl Ramik, velikou příležitost spálil obránce Pacalaj, který se z mezikruží rozhodl ještě hledat Macháčka. Ve druhé polovině první třetiny začali svěřenci Jána Pardavého soupeře přehrávat, několikrát Rysy také uzavřeli v pásmu. Dobře zahrála především Kverkova formace se Šlahařem a Válkem, právě teč Jaromíra Kverky nadělala brankáři Švančarovi možná největší starosti za celých dvacet minut.

Ve druhé třetině Berani převzali kontrolu nad děním na ledové ploše, ačkoli výrazný náskok si vytvořit nedokázali. Brankář Patrik Švančara byl v prostřední části skutečně ve slušné permanenci, Köhler a spol na něj vyslali rovných 17 střel! Jaroslav Pavelka na druhé straně tolik práce neměl, když už totiž Rysi hrozili, povětšinou jejich snažení neskončilo přímým pokusem na branku. To ukázala třeba akce mladíka Adama Cedza, frýdecký centr proskočil za obranu do úniku, nakonec mu však kotouč sklouzl z hole.

Z domácích měl velikou šanci po Riedlově nahození Kverka, který však netrefil prázdnou bránu, velmi zajímavě se do střely protáhl i Süss. Ve 33. minutě se Trinity Bank Aréna konečně dočkala, Šlahař vybojoval puk na mantinelu, pro puk si v brankovišti došel Jaromír Kverka, který pohotovou dorážkou otevřel skóre dnešního střetnutí. Ačkoli Berani byli i nadále jasně lepší a několikrát soupeři pořádně zatopili, vedení si do kabin neodnesli. V závěru totiž dostali Rysi přesilovku, v té se před bránou uvolnil Michal Ramik a ten backhandem překonal Jaroslava Pavelku – 1:1.

Utkání se žlutomodrému výběru podařilo zlomit na startu třetí třetiny. V přesilovce nejprve pálil z první Paukku, v následné skrumáži se hosté provinili dalším nedovoleným zákrokem a šli do tří. Dvojnásobnou převahu nakonec zužitkovali přesně mířenou ranou do růžku Jesse Paukku a Berani vedli 2:1. V dalším průběhu periody se domácí nezatáhli, naopak nadále trpělivě dobývali klec Patrika Švančary. Ten dlouho držel, i když někdy mu musela pomoct i tyč, jako v případě dorážky Lukáše Válka. Frýdek-Místek nakonec více než dvě minuty před koncem odvolal svého maskovaného muže a hrál v šesti, powerplay však nejprve potrestal Bedřich Köhler a následně díky šťastnému odrazu o nohu bránícího soupeře i Jesse Paukku – 4:1.

Berani tedy porážejí Frýdek-Místek díky produktivní třetí třetině a doma zůstávají stoprocentní. Nyní se svěřenci Jána Paravého pokusí přivézt první body i z venkovního kluziště, v sobotu hrají od 16:00 ven středočeském Kolíně.

Ján Pardavý (hlavní trenér, RI OKNA Berani Zlín): Byl to velmi těžký, náročný zápas proti defenzivně hrajícímu soupeři, který ve středním pásmu čekal na naše chyby. Nám v první třetině trošku chyběly nohy, neprosazovali jsme se přes střední pásmo a když jsme se dostali do útočného, tak nám to otáčeli, což bylo nebezpečné, my jsme tam ztráceli síly. Bylo to o tom prvním gólu, když takovému soupeři dáte jeden dva góly, tak pak se hra musí otevřít. Nám se to bohužel nedařilo, v oslabení jsme udělali jednu chybu a dostali jsme branku na 1:1. Před třetí třetinou jsme hráčům řekli, aby byli trpěliví, aby mysleli na to, že jsme lepším týmem. Počkali jsme si na šanci, ta přišla při přesilové hře, důležitý byl i gól na 3:1, který nás uklidnil. Zápas jsme zvládli, čehož si vážíme.