sobota 25. března 2023 | Redakce

FINÁLE! Berani poráží vítěze základní části a postupují

Hokejisté PSG Berani Zlín porazili Třebíč po dvou triumfech doma i v KHNP aréně a postupují do finále Chance ligy! Domácí celek byl sice o řád aktivnější, nicméně žlutomodří (ač v oslabené sestavě) dali soupeři lekci z efektivity a vybojovali postup! Zlínské góly padaly výhradně v první třetině, postarali se o ně Šimon Frömel a Denis Kindl.

1:2
(0:2, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 37. Psota (Dočekal, Bittner) – 6. Frömel (Z. Sedlák), 14. Kindl. Rozhodčí: Wagner, Petružálek – Bohuněk, Hnát. Vyloučení: 4:10 . Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3535. Střely na branku: 38:19. Průběh utkání: 0:2, 1:2.

SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel (Mičán) – Bořuta, Tureček, Forman, Furch, Poizl, Kříž – Vodička, Dočekal (A), D. Michálek – Ferda (A), Novák, Bittner (C) – Psota, M. Svoboda, Malý – Klímek, Vodný, Šilhavý – Pšenička.

Berani Zlín: Huf (Kořének) – Husa, Gazda (A), Suhrada, Talafa, Novotný, A. Burian, Zavřel – Frömel, Hejcman, Pospíšil (A) – Kratochvíl, Kindl, Z. Sedlák – Lang, Luža, Mrázek – P. Sedláček, Sadovikov, Köhler (C).

Třebíč byla v zápase aktivnější, nicméně Berani jí především v první třetině udělili pořádnou lekci z efektivity. Po pár minutách dostali hosté možnost zahrát si přesilovou hru, kterou taky v samém závěru využili. Dnes výborně hrající mladíček Šimon Frömel nabral rychlost, vytvořil přečíslení a přesnou střelou na bližší tyč využil Sedlákovu pobídku před bránu. Rychlonohý útočník vsítil svůj vůbec první gól v play off v kariéře a stvrdil tak svůj skutečně kvalitní výkon.

O pár minut později se řešilo zda kotouč náhodou nepřešel brankovou čáru na druhé straně za Hufa zasouval Daniel Klímek, nicméně gól by stejně platit nemohl vinou postavení útočícího hráče v brankovišti.

Třebíč se pokusila vrátit do hry v přesilové hře, která se navíc proměnila do převahy 5 na 3. Berani se ale ubránili skvěle, spoustu výborné práce odvedl třeba Pavel Sedláček, jenž schytal nejednu ránu. Obraně následně pomohl i z trestné lavice se vracející Gazda, který ušetřil několik velmi cenných vteřinek.

Netrvalo dlouho a žlutomodří přidali druhý zásah. Nejprve domácí obranu pořádně protáhl sprintující Kratochvíl, kterého ještě Bořuta ubránil, nicméně právě Antonín Bořuta pak ukázkově namazal Denisu Kindlovi, ten si potáhl puk na střed a trefil přesně do víka - 0:2!

V dalším průběhu zápasu přibylo potyček na brankovišti, hodně aktivně se v této činnosti jevil třeba obránce Jakub Husa. Horácká Slavie byla i nadále více na puku, nicméně vše dokázal vyřešit Daniel Huf. Nebezpečná byla třeba střela Poizla z dálky, na brankovišti byl tradičně nepříjemný i Klímek.

Ve zbytku zápasu Berani z jakékoli útočné aktivity ustoupili. Inciativy se chopila Třebíč, která hrozila především v přesilové hře po trestu pro Köhlera. Výtečnou práci zde odvedl Darek Hejcman, jenž obětavě lehl do svou ran! Daniel Huf byl chviličku bez hole, nicméně i bez ní dokázal zlínský gólman přerušit hru. Nebezpečně vypálil Psota, ránu po vyjetí zpoza branky vyslal Klímek. Vše Huf dokázal vyřešit. Formanovo nahození sice zlínský gólman nezachytil, puk ale naštěstí jen cinknul o tyč!

Z ojedinělé šance zahrozil i Zlín, to když Martin Lang prošel mezi čtyři soupeře a z mezikruží ostře vypálil. Kotouč byl sražen do ochranné sítě.

V závěru třetiny Třebíč přeci jen snížila. Matěj Psota byl před bránou chvilku volný, Dočekal jej našel, Psota nejprve trefil lapačku, nicméně napodruhé už doklepl puk do sítě - 1:2.

Zanedlouho mohlo být dokonce vyrovnáno, nicméně Petr Kratochvíl stihl dorážejícímu útočníkovi (za cenu pobytu na trestné lavici) vyseknout hůl. Oslabení Berani zvládli, hodně pomohl třeba zastupující kapitán Bedřich Köhler, jenž ušetřil v útočném pásmu spoustu času.

Zlín čekal ve třetí části pořádný boj, nicméně úspěch dnes přišel právě díky obětavosti celého týmu. Horácká Slavie dostala k dispozici ještě pár přesilovek, nicméně jako by se do hlav domácích útočníků začal dostávat strach a nejistota... Výsledkem byly ztráty puků a špatná kombinace, chybili třeba i takoví hráči jako Vodný nebo Martin Dočekal.

Ve veliké šanci se ve 47. minutě zjevil Šimon Frömel, jenž využil šťastného odrazu a najednou se zjevil před Jekelem, který ho ale výtečně vychytal. Za chvilku bylo pořádně horko na druhé straně, když se domácí tlačili do brankoviště, nedostali se ale přes ležícího Husu. Zlínský obránce sice nakonec dostal trest, každopádně gólu zabránil.

V oslabení jeli žlutomodří jednou 2 na 1, každopádně proti dorážce Martina Novotného se domácí brankář přesunul včas. Následně Psota seknul do Hufa a bylo po přesilovce. Domácí forward dostal ještě vyčiněno od Gazdy a mířil na trestnou.

V závěru to do protipohybu Hufa zkusil tvrďák Ferda, pálil i Michálek nebo Šilhavý. I před za Pavlem Jekelam bylo jednou nebezpečno, Zdeněk Sedlák totiž málem trefil poloodkrytou klec! Puk nakonec letěl pouze do tyče. Berani dohráli v kombinované sestavě, v průběhu zápasu totiž odstoupil i Dominik Luža, jenž se tak přidal k absentujícím Kubišovi, Gagovi, Riedlovi a Zbořilovi... Naopak sympaticky se jevil junior Adam Burian, jenž dostal prostor a rozhodně nezklamal.

Závěr byl ještě pořádně hektický, Radim Ferda dostal pětiminutový trest za zásah do hlavy, za zasaženého Husu se pak postavili Gazda a Sadovikov. Během ani ne minuty padlo pět trestů, každopádně Zlín čekala přesilovka!

Třebíč to ještě zkusila v šesti, nicméně unikající Hejcman byl ubráněn a Kratochvílův pokus smolně srazil Sedlák. Žlutomodří už vše zvládli a vybojovali si postup do finále!

Koho Zlín vyzve v boji o post prvoligového šampiona (a právo hrát baráž s Kladnem) ještě není jasné, nicméně bude to jeden z dvojice Vsetín-Prostějov, jejichž série ještě není dohrána. Finále každopádně začne 1.4 a Berani sehrají první dvojzápas s jistotou venku. Doma se pak představí 5. a 6. dubna.

Miloš Říha (PSG Berani Zlín): Byl to těžký zápas. My jsme čekali, že Třebíč dnes bude ještě nepříjemnější. Bylo to jasné, oni už museli nutně vyhrát. Hráli dobře, dali do toho všechno. Extrémně důležitá byla první branka, pak jsme ubránili oslabení 5 na 3, následně jsme vstřelili druhý gól a to bylo rozhodující. Následně už jsme byli pod tlakem, ale myslím si, že jsme všechno zvládli dobře, až tedy na ten inkasovaný gól. Bylo to zrovna v době, kdy jsme se konečně dostávali do hry. Poslední dvacetiminutovka se hrála na krev, o všechno. My jsme byli šťastnější.