pátek 09. prosince 2022 | Vojtěch Jurák

Dorostenci se v nadstavbě dál trápí, vysoko podlehli Plzni

Zlínští dorostenci zůstávají v nadstavbě na nule. Také na západ Čech se mladí Berani vydali v omlazené sestavě, plzeňským hokejistům však vzdorovali jen do třinácté minuty. Domácí poté ještě první třetině odskočili do vedení o tři branky a ve zbytku zápasu nastříleli dalších šest. Za Zlín snižoval v polovině utkání Martin Vaculík. Premiéru v extralize dorostu zaznamenali útočníci Jakub Pavlík, Lukáš Plšek a Jan Dvořák. V sobotu čeká Berany zápas v Karlových Varech.

5. kolo / pátek 9. 12. 2022 / 16:30
HC ŠKODA Plzeň Plzeň - Berani Zlín Zlín
9:1
(3:0, 2:1, 4:0)
Branky a nahrávky: 13. Úbl (Beran, Titlbach), 13. Hofrajtr (Matějka, Slačík), 18. Úbl (Titlbach), 33. Beran (Makovec), 34. Matějka (Slačík, Hofrajtr), 47. Klatovský (Prošek, Holubec), 48. Úbl (Beran, Kocek), 54. Klatovský (Makovec, Pittr), 56. Titlbach (Úbl, Kocek) – 28. Vaculík (Klimek, J. Heš). Rozhodčí: Turhobr – Štofa, Stacho. Vyloučení: 3:4. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 58. Střely na branku: 71:25. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 9:1.

HC ŠKODA Plzeň: Mařík – Kamas, Tolar, Holubec, Kocek, Prošek, Skala – Fábera, Hofrajtr, Úbl, Matějka, Klatovský, Pittr, Beran, Makovec, Slačík, Titlbach.

Berani Zlín: Kowalczyk – Kotala, Mořkovský, M. Sedláček, Uřičář, Lukaštík, Ruml – Paták, Vaculík, Pavlík, Nesrsta, Valášek, Plšek, Pešák, Dvořák, J. Heš, Klimek.

Utkání odšpuntoval jedovatou ránou z osy hřiště domácí Adam Titlbach, branku soupeře ale o malý kousek minul. Záhy se pokoušel otevřít skóre Matyáš Beran, avšak ani on si svá měřidla pořádně nesešteloval. Stejný hráč se následně snažil o zakončení ještě jednou, tentokrát jeho střela byla o poznání přesnější, zlínský Kowalczyk ji však dokázal vykopnout svým betonem.

Nedlouho poté se hosté dopustili faulu ve středním pásmu a nabídnutou situací domácí nepohrdli. Nejprve měl šanci skórovat Tomáš Holubec, jeho rána od modré čáry nicméně skončila na horní tyčce. Vzápětí Adam Titlbach rozjel rychlou akci u levého mantinelu, krátce za modrou čárou oslovil mezi kruhy Matyáše Berana, jehož ránu dorazil do poloprázdné brány Matyáš Úbl. A z domácí strany to nebylo vše. O deset vteřin později Jiří Matějka našel po rozehrávce Aleše Hofrajtra, jehož přesná rána z předbrankového prostoru opět skončila až za zády brankáře Zlína.

V následující minutě se zjevil sám na levém kruhu znovu Hofrajtr, plzeňský forvard ale tentokrát trefil boční síť. Teprve v 17 minutě se Matyáš Mařík na druhé straně dočkal těžkého zákroku, to když proti němu jel sám Adam Klimek. Kapitán ševců ale plzeňského brankáře neprostřelil. Naopak modrobílí si z rychlého brejku počínali o mnoho lépe. Matyáš Ůbl se zmocnil kotouče u červené čáry, s pukem dvakrát zamíchal a záhy si to namířil mezi kruhy, odkud rychlým švihem vstřelil svou druhou branku v zápase. Po dvaceti minutách tak vedla domácí Škoda o tři branky.

Na startu druhé třetiny mohli hosté snížit skóre z přesilové hry, ta se jim ale nepovedla. Naopak posléze měl na druhé straně velkou příležitost Tomáš Pittr, domácí kapitán si sjel od mantinelu až do střelecké pozice, čtvrtou branku svého celku ovšem nevstřelil. Berani následně zaútočili po akci Vaculíka, který se domácí obranou prokličkoval až před Maříka, ten byl ovšem na svém místě. Hrál se svižný hokej, Kowalczyk musel jen o pár vteřin později zasahovat proti výpadu Titlbacha s Beranem.

Krátce před polovinou utkání se Zlín dočkal snížení. Martin Vaculík se opět pustil do velké kličkované a tentokrát pověsil domácímu brankáři puk pod horní tyčku. Škoda ovšem přispěchala s rychlou odpovědí. Petr Makovec na polovině hřiště přihrál Matyášovi Beranovi, který se poté dostal od mantinelu až před gólmana, kterému vymetl všechny pavučiny v bráně.

A to stále nebylo vše. O minutu později při dalším rychlém přečíslení oslovil Slačík na středu hřiště Jiřího Matějku, který jen lehce usměrnil kotouč mezi betony brankáře. Modrobílí měli po slepených brankách velký tlak, v další akci Klatovský našel od zadního mantinelu před brankou Adama Titlbacha, ten ale volný prostor netrefil a Kowalczyk stačil zasáhnout. Matyáše Maříka o chvíli později pro změnu zachránila levá tyč. Po čtyřiceti minutách vedli domácí již 5:1.

Berani mohli po pár minutách třetí třetiny snížit, k dispozici měli hned 99 vteřin početní výhody o dva hráče, avšak Plzeňané vše ubránili. Ševci se vzápětí mohli prosadit ve vlastním oslabení, na Maříka jela hned dvojice protihráčů, ovšem gólman Plzně vše zvládl. A tak se radovali hráči s indiánem na dresu. Hynek Prošek napřáhl na modré čáře, vyražený kotouč poté doklepl do brány Antonín Klatovský.

Uběhla pouhá minuta a Škoda přidala další branku. Beran našel v útočném pásmu Matyáše Úbla, který se podíval, zamířil a vzápětí skóroval k pravé tyči. O chvíli později dostal Aleš Hofrajtr skvělý pas do jízdy, forvard Škody zamířil pod horní tyčku, nyní ale bleskově vyletěla do vzduchu také rukavice Kowalczyka. Přesto indiáni hned z další příležitosti opět mířili do černého, to když zase využili početní výhodu. Střelu Petra Makovce brankář jen vyrazil a Antonín Klatovský byl připraven puk dorazit.

Necelých pět minut před koncem domácí skóre uzavřeli. Adam Titlbach se zmocnil u levé tyče puku, bleskově s ním objel branku a následně Kowalczykovi kotouč zasunul u druhé tyče do branky. Více toho už utkání nenabídlo, Zlín ani na pátý pokus v nadstavbě nebodoval a naopak si z Plzně odváží devět inkasovaných gólů.

Ohlasy trenérů

Dušan Andrašovský (HC Škoda Plzeň): Po dvou porážkách bylo důležité, že jsme se zase nastavili zpátky do toho herního nasazení. Pozitivní je, že jsme celý zápas udrželi to, co jsme chtěli hrát, přestože byl Zlín mírně oslabený. Kluci mají v sobě opět dobrý pocit ze hry, dokázali si, že to jde.

Petr Leška (PSG Berani Zlín): Pro nás velice těžké utkání, Plzeň zaslouženě vyhrála. Domácí byli ve lepší v pohybu, důrazu, zkrátka prakticky ve všem. Pro některé naše kluky to byl dnes vůbec první extraligový zápas v dorostu, takže si prošli zkouškou ohněm.