sobota 03. prosince 2022 | David Jabůrek

Pět inkasovaných gólů ve druhé třetině. Dorost podlehl Porubě

Zlínští dorostenci prohráli i čtvrtý zápas v nadstavbové části extraligy. Třebaže po prvním dějství vedli, ve druhé třetině dostali od Poruby, vedené olympijským vítězem Davidem Moravcem, hned pět gólů. Soupeři, který si v této fázi sezony připsal první body, podlehli Berani 1:6. Hattrickem se blýsknul ostravský útočník Petr Sobol.

4. kolo / sobota 3. 12. 2022 / 16:00
Berani Zlín Zlín - HC RT TORAX Poruba 2011 Poruba
1:6
(1:0, 0:5, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Vaculík (Ruml) – 25. P. Sobol, 27. Koida (Yevtiekhov), 28. Hlaváč (Sobol, Žídek), 37. P. Sobol (Jeřábek), 37. Hansel (Indrst, Zachriasz), 43. Sobol. Rozhodčí: Šico – Šobáň, Kaprál. Vyloučení: 4:5. Využití:1:0 . V oslabení: 0:1. Diváci: 49. Střely na branku: 32:48. Průběh utkání: 1:0, 1:6.

Berani Zlín: Uherek – Kotala, Mořkovský, Sedláček, Uřičář, Lukaštík, Ruml – Paták, Vaculík, Nesrsta, Holba, Valášek, Matula, Pešák, J. Heš, Klimek

HC RT TORAX Poruba 2011: S. Sobol – Dragon, Stasjuk, Jeřábek, Veselý, Bodnar, Pavlíček – Zachariasz, P. Sobol, Yevtiekhov, Indrst, Koida, Hansel, Skorokhod, Žídek, Hlaváč

Dorostenci šli do utkání s Porubou opět v oslabené sestavě a v úvodních minutách to bylo znát. Ostravané byli prakticky celou první desetiminutovku nastěhovaní před zlínským brankářem Markem Uherkem a vytvořili si několik velkých šancí, ani jednu z nich však využít nedokázali. Zlom přišel s vyloučením Rodiona Koidy, který si k sekání vysloužil ještě dvouminutový trest za nesportovní chování a ševci nabídnutou čtyřminutovou přesilovkou nepohrdli. Martin Vaculík z pravého křídla po přihrávce Ondřeje Rumla našel v brance soupeře volný prostor a přesnou střelou překonal Samuela Sobola. Ve zbytku třetiny pak měli více ze hry rozhodně Berani a takový Adam Klimek mohl jejich náskok klidně navýšit. Trefil ale pouze břevno.

Druhá třetina pak svěřencům Lubomíra Vosátka opravdu hrubě nevyšla. Vlastně by se dalo mluvit jen o dvou krátkých pasáží, v nichž však Zlínští inkasovali hned pět branek. Nejprve Marek Uherek třikrát inkasoval během 150 vteřin v rozmezí 25. a 28. minuty. Nejprve jej po otočce překonal Petr Sobol, když těsně před tím zlínský gólman musel pohotově zasáhnout betonem a puk odrazil pouze právě ke skórujícímu protihráči. Následně skóroval Rodion Koida, který si vyjel z rohu pásma a jeho zakončení směřovali téměř nechytatelně pod horní tyč. No a do třetice se v této pasáži prosadil Mathyas Hlaváč, jehož střela se odrazila od jednoho z bránících hráčů a zcela změnila svou trajektorii těsně před strážcem beraní svatyně.

Následně Uherek své spoluhráče podržel důležitým zákrokem proti Sobolovi, když se dokázal velmi rychle přesunout. V 37. minutě pak přesto znovu dvakrát kapituloval. Téměř z ničeho se po delší pasáži na pohled nezáživnějšího hokeje trefil opět právě Sobol, jehož zakončení zřejmě překvapilo zlínského gólmana tím, že šlo k bližší tyči. O čtyři desítky sekund později už bylo skóre 1:5, neboť branku zapsal také Tomáš Hansel. Po dvou třetinách tak byl stav pro zlínské dorostence víc než kritický.

A zkraje té třetí bylo ještě hůře. Vyloučení Stasjuka totiž nevyužili hráči Beranů k snížení stavu, ale naopak ve vlastní přesilovce ještě inkasovali. Obraně ujel Sobol a zakončením mezi betony, po němž se puk pomalu doklouzal až za záda Uherka, uzavřel hattrick. O výsledku tak bylo prakticky rozhodnuto, přesto se Vosátkovi svěřenci snažili na maximum alespoň přidat nějakou branku pro své příznivce. Recept na obranu soupeře a především pak skvěle chytajícího brankáře Samuela Sobola už ale nenašli. Po porážce 1:6 tak dál zůstávají v play-off bez bodu.

Lubomír Vosátko (hlavní trenér PSG Berani Zlín): Soupeř byl daleko efektivnější v zakončení. My se dostáváme do šancí, ale neproměňujeme to. Teď jsme si řekli, že se musíme soustředit na zakončení. Hrajeme mezi 12 nejlepšími týmy v republice a to zakončení se musí markantně zlepšit, abychom mohli být úspěšní. Věřím, že se budeme zlepšovat a posovat dál a dál. Teď nám ty čtyři zápasy něco ukázaly a my se z toho určitě ponaučíme. Věřím, že to půjde všechno nahoru.

David Moravec (hlavní trenér HC RT TORAX Poruba): Jsme spokojení, že jsme konečně bodovali v té nadstavbové části. Všechnu tři předchozí zápasy byly velmi vyrovnané, ale my se musíme srovnat s rychlostí a ještě větší silovou dovedností jednotlivých protivníků. Dnes jsme myslím od začátku byli lepším soupeřem, ale nedávali jsem góly, což nás trochu limitovalo. Kluci však po první třetině pochopili, že se musí více cpát do brány a musí tomu víc věřit, chtít to proměnit za každou cenu. To se jim potom podařilo a ta druhá třetina byla opravdu velmi dobrá. Jsme rádi, že to zůstalo i s nulou potom ty dvě třetiny a především samozřejmě za ty tři body.