sobota 11. března 2023 | David Jabůrek

Sestupující Olomouc přejela zlínské juniory. Nadělila jim šest branek

Hanebný výkon. Tak označil kouč zlínských juniorů Luboš Jenáček to, co v sobotu proti Olomouci předvedli jeho svěřenci. Ti po hrozivém vstupu do utkání prohrávali 0:3 a ačkoliv stav dokázali ve druhé třetině vyrovnat, následně nechali soupeře znovu odskočit až do konečného stavu 3:6. Kohouti, kteří juniorskou extraligu jako poslední tým po sezoně opustí, tak se Zlínem alespoň na závěr sezony zvítězili. Berany čeká v neděli poslední domácí zápas sezony.

54. kolo / sobota 11. 3. 2023 / 12:30
Berani Zlín Zlín - HC Olomouc Olomouc
3:6
(1:3, 2:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 17. Laciga (Chludil), 23. Pilát (Matúšů), 25. Heš (Chludil) – 1. Havel (Tomeček, Stratil), 3. Tomeček, 14. Pigl (Janech, Drábek), 32. Matašovský (Belan), 39. Tomeček (Matašovský, Belan), 57. Belan (Matašovský). Rozhodčí: Blaha, Kohoutek – Vašíček, Viskot. Vyloučení: 9:7. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 54. Střely na branku: 36:35. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:6.

Berani Zlín: Málek (14. Synek) – Šišák, Burian, Nábělek, Hamrla, Špaňhel, Zavřel – Kaláč, Tomek, Pilát, L. Heš, Frömel, Marek, Matúšů, Chludil, Laciga, Babulík, Dědek, Holba

HC Olomouc: Frgál – Drábek, Šlahora, Panáček, Stratil, Compel – Kučera, Janech, Jeřábek, Belan, Havel, Matašovský, Tomeček, Pigl, Ruda

Vstup do předposledního domácího zápasu v sezoně byl od Beranů přímo tristní. Olomouc otevřela skóre už po 28 vteřinách, když Adam Havel pláchnul zlínské obraně a kličkou do bekhendu překonal brankáře Málka. Jen o minutu a půl později navíc domácí ztráceli už dva góly. Michal Tomeček sebral soupeři kotouč a trefil se optimálně pod břevno. Svěřenci Luboše Jenáčka se ze zaspaného úvodu rychle vzpamatovali a záhy mohl snížit ve velké šanci Chludil, zradilo jej ale pomalé zpracování. Ve 14. minutě tak šla mora do trháku. Třetí zásah přidal po luxusní nahrávce Janecha Martin Pigl a domácí trenéři museli zareagovat prohozením brankářů. To žlutomodré přeci jen trošku probralo a Adam Laciga přinesl přesným zakončením tahem snížení na 1:3.

Do druhého dějství vstoupili pro změnu naprosto skvěle Zlínští. Tomáš Pilát dostal přihrávku na pravou stranu, kde se nacházel zcela nehlídaný. Měl tak moře času zvolit ideální zakončení a vybral si bližší tyčku, k níž se také trefil. Čtyři minuty po přestávce se navíc ve vlastním oslabení urval do brejku Lukáš Heš a šikovnou kličkou si natáhl třineckého gólmana tak, že na zasunutí puku k tyčce nedosáhl. Stav tak byl rázem vyrovnán. Vydržel sedm minut, dokud si vedení nevzali nazpět kohouti. Belan vytáhl nájezdem Synka z brány a přihrál Marku Matašovskému, na nějž zívala odkrytá zlínská svatyně. Dvě minuty před druhou sirénou pak navýšení náskoku přinesl po perfektní přihrávce Matašovského Tomeček a do šaten se šlo opět s dvoubrankovým vedením hostů.

I třetí část začal aktivněji domácí tým, tentokrát ale žádnou gólovou příležitost nevyužil. V jedné byl po krásném sólu Lukáš Heš, do další se dostal Chludil. Pak se strhla bitka mezi Adamem Hamrlou a Stanislavem Rudou, v níž dal zlínský bek soupeři co proto, a následně si odseděl čtyřminutový trest za napadení i hrubost. Zlínské oslabení však zůstalo bez potrestání. Další větší příležitost měl v 52. minutě Richard Babulík, na dvakrát ale nedokázal překonat skvělého brankáře Frgála. Jedinou trefu třetí třetiny tak obstarali hosté. Chaosu ve zlínské obraně využil Jakub Belan a přidal šestý zásah do zlínského terče. Sestupující Olomouc tak alespoň v posledním vzájemném souboji sezony dokázal Zlín porazit a udělat si k závěru extraligy radost.

Luboš Jenáček (hlavní trenér PSG Berani Zlín): Dneska jsme velmi zklamaní. Zápasy s Olomoucí v sezoně bývaly vyrovnané, ale naštěstí jsme v těch třech předchozích dokázali dát první góly a vždy jsme ji porazili. Dneska velmi špatný vstup do utkání, neochota hráčů dělat věci, které bolí – zabrzdit, jít do těla, zblokovat střelu. Pokud se ty věci nedělají, tak není možné vyhrát a dneska ta ochota vyhrát byla nízká. Moc si to nedovedu vysvětlit, v tomto věku by se měl každý hráč snažit hrát zápas naplno. Jsem smutný, že jsme se dneska prezentovali tak, jak jsme se prezentovali. Byl to hanebný výkon.