sobota 29. října 2022 | Adam Čuba

Druhé vítězství za sebou! Dorostenci doma udolali Vítkovice

Zlínští dorostenci berou i ve druhém zápase tento týden plný počet bodů, v duelu proti Vítkovicím se střelecky prosadilo pět různých hráčů. Mladým Beranům skvěle vyšla první třetina, soupeři v ní nasázeli čtyři góly a odskočili do výrazného vedení. Hosté se sice v dalším pokračování zvedli a skóre zdramatizovali, vyrovnat se jim ale nepodařilo. Zlínští dovedli zápas do vítězství 5:4 a poskočili v tabulce na čtvrtou pozici. Extraligu nyní čeká dvoutýdenní reprezentační pauza, poté základní část vyvrcholí posledními dvěma koly – vyrovnaná skupina C slibuje napínavý závěr, o čtyři postupová místa usiluje šest týmů.

12. kolo / sobota 29. 10. 2022 / 15:30
Berani Zlín Zlín - HC Vítkovice Ridera Vítkovice
5:4
(4:1, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Lukaštík (Ruml, J. Heš), 4. Klimek (Kos, Mikel), 13. J. Heš (Holba, Pešák), 17. Vaculík (J. Heš), 52. Kos (Frolo, Hampl) – 9. Fasner (V. Fojtík, Matějka), 24. Žídek (Man, Saxa), 27. Man, 55. Douda (Zvejška, Čuba). Rozhodčí: Blaha – Beneš, Hendrych. Vyloučení: 5:9. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 23. Střely na branku: 42:52. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3, 5:3, 5:4.

Berani Zlín: Uherek – Kopřiva, Mikel, Uřičář, Lukaštík, Ruml, Schmied – Vaculík, Kos, Holba, Pečner, Valášek, Pešák, Frolo, Hampl, J. Heš, Klimek.

HC Vítkovice Ridera: Vávra (13. Vilém) – Vít. Glos, Zvejška, Vin. Glos, Man, M. Fojtík, Čuba – V. Fojtík, Muroň, Matějka, Žídek, Douda, Saxa, Hanák, Fasner, Nazad.

Úvod zápasu vyšel Beranům na jedničku! Už po minutě čekala na žlutomodré přesilová hra, obránce Oliver Lukaštík si po secvičeném signálu sjel před bránu, od modré vypálil Ondřej Ruml a první jmenovaný doklepl puk do sítě. Vítkovice mohly ihned odpovědět, ani jednu ze dvou šancí však nevyužily. Tutovou příležitost měl na holi především Šimon Fasner, jemuž zlínská obrana namazala do mezikruží a hostující útočník šel sám. Zaskvěl se ale dnes výborný Marek Uherek. Vzápětí skórovali opět ševci! Adam Klimek se protáhl za obranu, rozhýbal si brankáře Vávru a krátkou kličkou do bekhendu zakončil mezi betony.

Zlín byl při chuti, do výborné pozice si třeba následně vybruslil šikovný Jakub Heš. V deváté minutě přišlo snížení. Kus dobré práce odvedl Vojtěch Fojtík, jenž ujel Uřičářovi, vytvořil přečíslení a předal na druhou tyč Šimonu Fasnerovi, který už jen dorazil puk za bezmocného Uherka. Berani si nicméně připravili skvělou odpověď – Jakub Heš se dostal ke střele z pravého kruhu a kotouč propadl Štěpánu Vávrovi mezi nohy. To bylo pro hostující jedničku příliš a do branky tak nastoupil Lukáš Vilém. Ani přítomnost nového gólmana však mladé ševce nezastavila. Tři a půl minuty před sirénou si Martin Vaculík šikovně propíchl puk do slušné pozice, natlačil se před soupeře a elegantním zakončením na bližší tyč dopravil puk do sítě. Do kabin se tak šlo za velmi příznivého stavu 4:1.

Jak se Beranům podařila první třetina, ta druhá patřila hostům z Vítkovic. Aktivní vstup do prostřední části hry přinesl ve 23. minutě zasloužený gól, když se Matěj Žídek prodral do samostatného úniku. A ač byl těsně bráněn, tak si za velikého nadšení modrobílé střídačky dokázal Marka Uherka položit a po forhendové kličce zakončit. Za další dvě minuty už to bylo pouze o gól! Man si při přesilovce nahodil puk do pásma, ten domácímu gólmanovi vypadl a právě Matyáš Man si pro něj dojel a doklepl ho do sítě. Do konce druhé třetiny už se nic moc neudálo, za zmínku možná ještě stojí výborná defenzivní práce Adama Klimka, jenž hned dvakrát zablokoval do výborné pozice najíždějícího Vojtěcha Matějku.

V závěrečné části hry se přiostřilo, sudí postupně rozdali hned sedm trestů. Žlutomodrým se výtečná možnost zlomit zápas na svou stranu naskytla zhruba deset minut před koncem, to když Berany čekala dlouhá přesilová hra pět na tři. Realizační tým v čele s Lubomírem Vosátkem zareagoval timeoutem a vyplatilo se! Nejprve se sice Lukáš Vilém prezentoval výtečným zákrokem, možná nejlepším v celém utkání, poté si však Dominik Kos v ne úplně přesilovkové kombinaci přiťukl s Jakubem Frolem a dorazil puk do sítě. Právě tohle byl moment, který zřejmě celý duel rozhodl.

O drama se pět minut před koncem postaral Jiří Douda, nicméně ševci už svůj náskok nepustili. Museli jej ale ještě pořádně bránit! V závěrečných okamžicích se vytáhl Marek Uherek, jenž držel domácí, seč mu síly stačily. Do prázdné brány chtěl výsledek jistit Martin Vaculík, jenomže se vystavil ofsajdu, a gól tak nebyl uznán. V samotném finiši se ještě rozpoutala pořádná mela, nejvýrazněji se do sebe pustili Matyáš Man a Jan Kopřiva. Vliv na zápas už však tato situace neměla žádný.

Dorostenci tak po triumfu v Brně přidávají druhou výhru v řadě a poskočili na čtvrtou pozici. Další duel čeká Zlín až ve čtvrtek 17. listopadu, kdy pojedou do Olomouce.

Lubomír Vosátko (PSG Berani Zlín): Dnes jsme byli úspěšnější v tom, že jsme dali góly. Herně byl lepší soupeř. V první třetině nás vyloženě podržel gólman, ve druhé třetině nám jako by došla šťáva a hráli jsme tak, jak jsme hráli. Najednou jsme dostali dva góly a bylo to 4:3. Klukům jsme v kabině řekli, že i takové zápasy jsou. Třetí třetinu jsme si ubojovali, polehali jsme do střel, a i když to nebyl hezký hokej, tak jsme vyhráli celý zápas. A to se počítá.

Darek Stránský (HC Vítkovice Ridera): Zápas jsme si prohráli v první třetině. Byli jsme zbytečně vylučovaní, dostali jsme dva góly v oslabení. Ve druhé třetině jsme byli jednoznačně lepší, ve třetí taky, ale už to nestačilo.