pondělí 27. února 2023 | Adam Čuba

Berani podlehli Frýdku-Místku, zápas je stály nepovedené tři minuty

Po čtyřech vítězstvích narazili zlínští Berani na přemožitele. Zápas ve Frýdku-Místku sice žlutomodří rozehráli výborně, nicméně nedokázali se prosadit. Osudným se Zlínu stal úsek v rozmezí tří minut druhé třetiny, kdy Rysi po hrubých chybách třikrát skórovali a zajistili si tak dostatečně velký náskok. Berani se pak snažili vrátit do zápasu, Petr Mrázek snížil a zahájil tak drtivý nápor, jenomže vyrovnat už se nepodařilo. O případném postupu do elitní šestky se tedy rozhodne až v posledním kole základní části, zlínští hokejisté ve středu vyzvou ostravskou Porubu.

51. kolo / pondělí 27. 2. 2023 / 18:00
HC Frýdek-Místek Frýdek-Místek - Berani Zlín Zlín
3:1
(0:0, 3:0, 1:0)
Rozhodčí: Cabák, Zavřel - Kučera, Kráľ Vyloučení: 3:3 Využití: 1:1 V oslabení: 1:0 Diváci: 1005 Střely na branku: 27:27.

HC Frýdek-Místek: Švančara (Mokry) – Žůrek, Teper (C), Š. Havránek, J. Michálek, Sova, Homola, J. Adámek – Svačina (A), A. Zeman, Bednář – Doktor, Vrdlovec (A), Dostálek – Hotěk, Haas, Klimša – Macháček, Matěj, Ramik. Trenér: Janeček.

Berani Zlín: Huf (Kořének) – Husa, Gazda (A), Suhrada, Zbořil, Riedl, Talafa, Zavřel – Kratochvíl, Kindl, Z. Sedlák – M. Lang, Gago, Mrázek – Kubiš (C), Hejcman, Pospíšil – P. Sedláček, Sadovikov, Köhler (A). Trenér: Říha.

Úvod zápasu vyšel mnohem lépe Beranům, kteří byli v prvních deseti minutách aktivnějším týmem. První větší šance přišla po kombinaci Daniela Gazdy a Petra Mrázka, druhý jmenovaný dostal přihrávku k levé tyči, nicméně branku nakonec z blízka netrefil. Chvíli poté se po nájezdu do pásma tlačil do šance Sedláček, jehož ránu ale chytil Patrik Švančara do lapačky. Tlak žlutomodrých pokračoval, zdobil je především dobrý pohyb a síla v osobních soubojích. Kvalitní interval v útočném pásmu zažila třeba elitní zlínská lajna, nicméně ani ta kýžený gól vsítit nedokázala.

Občasně ale zahrozili také domácí. Michal Hotěk například v 10. minutě měl obrovskou šanci po střele z mezikruží, povyjetý Daniel Huf ale skvěle zakročil. Berani se následně museli bránit v oslabení po faulu Pospíšila. První polovina šla relativně dobře a Frýdku se nedařilo usadit v pásmu, nicméně poté Zlín musela zachránit horní tyč, kterou orazítkoval z vrcholku kruhu pálící Doktor. V závěru ještě zahrozil dnes velmi aktivní Mrázek, bez úspěchu. Devět vteřin před koncem měl gól na hokejce i frýdeckomístecký obránce Havránek, jenž z jízdy tečoval Dostálkovo nahození, vychytal jej ale připravený Daniel Huf.

Druhá třetina už nebyla ze zlínského pohledu tak dominantní, naopak do šancí se tlačili spíše Rysi. V první dobré příležitosti se po pasu zpoza branky zjevil Ramik, který ale zlínskou klec přestřelil. Následná rána Davida Klimši z levého kruhu už Hufa překonala, opět ale zvonila horní tyč. Za Zlín se snažil prosadit Zdeněk Sedlák, jehož střelu „golfákem“ z úhlu si Patrik Švančara pohlídal. Dobrou ránu vyslal od modré i Jiří Suhrada, ani tentokrát se ale skóre neměnilo.

Následná pasáž stále ševce zápas. Ve 29. minutě zlínská obrana zaspala a nechala si ujet Michala Hoťka, jenž se sám řídil na bránu a trefil se přesně k bližší tyči. Následně si Berani nepohlídali Dostálka, kterého faulem musel zastavit Kindl. Zdálo se, že by hosté oslabení mohli zvládnout, nicméně pak vinou nešťastného odrazu proskákal puk do sítě. Za střelce byl označen David Klimša – 2:0. Možnost vrátit se do zápasu měli žlutomodří v polovině základní hrací doby, kdy je čekala přesilovka. Hned po vhazování ale přišla hrubá chyba na modré čáře, Vlastimil Dostálek ujel do dalšího samostatného úniku a krátkou kličkou překonal Daniela Hufa. Netrvalo dlouho a mohlo být ještě hůře, když tentokrát ujížděl na bránu Bednář, toho si ale žlutomodrý gólman pohlídal.

Blízko brance byli Berani v závěru třetiny, kdy se snažil na brankovišti prosadit Lang, vše ale vyústilo jen v souboj s Jakubem Teperem a do kabin se tak šlo s tříbrankovým mankem pro Zlín.

Do třetí třetiny hosté vstoupili odhodlaní s nepříznivým výsledkem ještě něco udělat. Pár slušných šancí si vytvořili, například teč Darka Hejcmana málem zaplula do brány, zastavila se až o boční síťku. V dobré pozici pak byl z druhé vlny Daniel Gazda, dorážející Köhler pak padl na Švančaru, nicméně kotouč do brány nedostal. Na druhé straně hrozil Bednář, jeho pokus ale zablokoval vracející se obránce Jakub Husa.

Berani věděli, že už se jim krátí čas a tak se snažili zvýšit tlak, který vygradoval odvážným průnikem Martina Langa do mezikruží, jenž si vybojoval faul. V následné přesilovce se po přihrávce Gazdy se konečně trefil dnes velmi aktivní Petr Mrázek. Na povedenou ránu z první od levého kruhu neměl domácí gólman nárok – 3:1. Nejlepší žlutomodrý střelec si přesný zásah za svůj dnešní výkon jednoznačně zasloužil.

V závěru ještě Berani zahájili drtivý tlak, od modré velice nebezpečně pálili obránci Gazda i Suhrada. Jejich šance ani Kindlovo nahození na teč se však zužitkovat nepodařilo a zlínské mužstvo tak o přímý postup do čtvrtfinále bude muset zabojovat ve středu, kdy před svými fanoušky hostí Porubu.

Miloš Říha (hlavní trenér PSG Berani Zlín): „V první třetině jsme měli optický tlak, v prvních deseti jsme dominovali. Efekt to nicméně nepřineslo, chyběl nám větší důraz a tlak do brankoviště. Postupem času se naše hra zhoršila a ve druhé třetině jsme úplně vypadli z role. Umocnila to první branka soupeře, po které jsme měli totální výpadek a dalších sedm minut bylo naprosto katastrofálních. To nás v konečném důsledku stálo zápas. Ve třetí třetině jsme se s tím pokoušeli ještě něco udělat, měli jsme převahu, ale kýžený tlak na brankovišti bohužel přišel až v posledních šesti minutách, což je málo. Stačilo to pouze na jednu branku, s takovou produktivitou se těžko dlouhodobě získávají body.“