sobota 04. února 2023 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani osmou výhru v řadě nepřidali. Úspěšná série skončila na ledě prostějovských Jestřábů

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v zápase 45. kola Chance ligy 2022/23 na ledě týmu LHK Jestřábi Prostějov 1:5 a nenavázali na předchozí šnůru sedmi tříbodových výher v řadě. Hanáci k výhře nakročili již v úvodní třetině dvěma góly. Berani dali na začátku třetí třetiny kontaktní gól, ale na obrat v utkání již nenašli síly. Prostějov přidal během 21 vteřin dva slepené góly a rozhodl o osudu duelu. Jediný gól zaznamenal Zdeněk Sedlák. Beraní rodina se už počtvrté zapojila do kampaně O kapku lepší hokej, která pomáhá šířit povědomí o nádorových onemocněních, či problematice poruch krvetvorby u dětských pacientů. Petr Kratochvíl nastoupili ve speciálním dresu, který půjde do dražby. Zlínští jsou v tabulce na sedmém místě s 66 body. První liga má nyní týdenní přestávku, další zápas je na programu v neděli 12. února, Zlín hraje doma s vedoucí Třebíči.

5:1
(2:0, 0:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 3. min T. Jandus (Jáchym), 8. Valenta (Venkrbec), 50. Ostřížek, 51. Slanina (Venkrbec), 53. Roman Vlach (Illéš, Jansa) - 45. Z. Sedlák ml. (Riedl, Kratochvíl). Rozhodčí: Jechoutek, J. Ondráček - Vašíček, Komínek. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 511. Střely na branku: 31:27. Zblokované střely: 6:6. Bloky: 6:5. Vhazování: 25/54 /46%) - 29/54 (54%). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1.

LHK Jestřábi Prostějov: J. Pavelka - Valenta, Bartko, Poledna, Malák, Pěnčík, Staněk - T. Jandus, Jáchym (A), Jiránek (A) - Hašek, Ostřížek, V. Burian - Maruna, Venkrbec (C), Slanina - Illéš, Roman Vlach, Jansa. Trenéři: Totter, Hubáček, Peštuka.

Berani Zlín: Huf - Gazda (A), Husa, M. Zbořil, Suhrada, Talafa, Riedl - Z. Sedlák ml., D. Kindl, Kratochvíl - P. Mrázek, Gago, M. Lang - Kubiš (C), P. Sedláček, Köhler (A) - T. Pospíšil, Hejcman, L. Heš. Trenéři: M. Říha ml., Z. Sedlák, Horák, Horčička.

Berani prahli po osmé výhře v řadě, ale srdnatě bojující Jestřábi byli od úvodních minut proti. Gól měl na holi hned v úvodních minutách Jiránek, ale mířil nepřesně. Aktivní Prostějov otevřel střelecký účet zápasu ve 3. minutě, když Jandus si najel před gólmana Hufa a bekhendovým blafákem zavěsil kotouč pod horní břevno - 1:0. Kubiš a spol. se rychle oklepali a hned po zahájení hry mohlo být srovnáno. Hosté však v koncovce zaváhali, ve slibné pozici utekl Mrázkovi kotouč pod čepelí a v dalších minutách hasil nebezpečí domácích střel Huf. Zlínský brankář inkasoval druhý gól v 8. minutě. Při rozehrávce chyboval Sedláček, kotouče se zmocnil obránce Valenta a z nulového úhlu našel škvíru mezi tyčkou a tělem zlínského brankáře - 2:0. Hanáci mohli svůj náskok do první sirény navýšit, v 16. minutě vyslal jedovatou střelu Jandus, ale Huf ukryl kotouč efektivně v lapačce.

Berani si nepomohli v utkání ani třemi přesilovkami ve druhé třetině. Faul kapitána Venkrbce zůstal nepotrestán, prostějovský brankář Pavelka zasahoval po nebezpečné střele Kubiše. Hosté si vytvořili i při rovnovážném počtu hráčů na ledě slibné příležitosti. Nejdříve mířil ve 26. minutě po rychlém přečíslení Kubiš jen do betonu domácího gólmana, po dalším přečíslení a ráně Suhrady si Pavelka pomohl i posunutím brány. Diváci se rozhodně nenudili, na domácí straně neuspěli v koncovce Slanina a ve 34. minutě obránce Staněk, který prokličkoval celým kluzištěm až před Hufa. Smůla se lepila na paty Mrázkovi, podruhé mu kotouč přeskočil hůl. Prostějovská defenziva pracovala i do druhé pauzy nadále bez chyb, zatímco Zlínští se nedokázali prosadit v zakončení.

Hosté se nadechli ke zvratu na začátku třetí třetiny. Vstřelený gól nebyl souzen Mrázkovi a neprosadil se ani Gago. Zahřmělo až v 45. minutě, střelu Riedla ještě Pavelka vyrazil před sebe a ze skrumáže dopravil kotouč do sítě bekhendem Sedlák - 2:1. Gól nasměroval Berany k další aktivitě a vyrovnání viselo na vlásku. Nejdříve hrozili na brankovišti Gago s Köhlerem a poté Gazda oklamal nádherně kličkou brankáře, ale z úhlu už nedopravil puk do sítě. Jestřábi dvěma slepenými góly v rozmezí 21 sekund rozhodli souboj ve svůj prospěch. Ostřížek se trefil v 50. minutě z prostoru mezi kruhy nádherně do růžku zlínské brány - 3:1. Vzápětí skóroval po zahájení hry Slanina, když se dostal k odraženému kotouč a mířil přesně k tyči - 4:1. Hanáci zůstali při chuti a přidali v 54. minutě pojistku na výhru. Roman Vlach vystřelil z mezikruží a střela s přispěním Hufovy ruky zapadla do branky - 5:1.

Nejlepší tři hráči PSG Berani Zlín podle www.beranizlin.cz: Zdeněk Sedlák ml., Pavel Kubiš, Daniel Gazda.

Aleš Totter (hlavní trenér LHK Jestřábi Prostějov): „První třetina byla z naší strany výborná, ve druhé se hrál otevřený hokej. Do třetí třetiny jsme měli špatný vstup a mohli jsme inkasovat více gólů. Naštěstí nás podržel brankář Jaroslav Pavelka a za stavu 2:1 nás vysvobodil David Ostřížek. Poté jsme dohrávali už v euforii. Vážíme si, že jsme porazili tak rozjetého soupeře, jakým byl Zlín."

Miloš Říha mladší (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Pod dojmem úspěšné série jsme vstoupili do zápasu velmi lehkovážně. Hráli jsme dvanáct minut naprosto profesorský hokej, což tento zápas rozhodlo. Mysleli jsme si, že se nám nemůže nic stát. Jen přijatelný stav 0:2 po první třetině nám dal šanci ještě se do utkání vrátit. Od druhé třetiny jsme byli lepším týmem, hra se postupně zlepšovala až do velkého tlaku na začátku třetí třetiny. Měli jsme řadu šancí, přišel kontaktní gól a zásluhou dvou jasných "gólovek" jsme mohli vyrovnat. To byl druhý rozhodující faktor zápasu, ale bohužel jsme velké šance neproměnili. Poté jsme inkasovali třetí gól a naše hra se pak zcela rozsypala. Zápas nebyl z naší strany vůbec optimální, nedařily se nám ani přesilové hry."