neděle 28. února 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

V divokém zápase rozhodly přesilovky. Vítkovice využily čtyři

Hned deset gólů padlo v zápase 49. kola Tipsport extraligy 2020/21 na Zimním stadionu Luďka Čajky. Hokejisté PSG Berani Zlín už bez šance postupu do play off prohráli s týmem HC Vítkovice Ridera 4:6 a zůstali bez bodového zisku. Ostravané od začátku měli zápas pod kontrolou, dvěma slepenými góly vedli již ve 3. minutě s pohodlným náskokem. V první třetině padlo celkem šest branek, bohužel čtyři do zlínské sítě, kterou hájil mladík Michal Kořének. Utkání rozhodly ve prospěch Ridery využité přesilové hry, hosté využili hned čtyři početní výhody, zatímco Zlín pouze dvě. Branky dali Lukáš Vopelka 2, Jakub Šlahař a Jakub Ferenc. Stínem bylo zranění útočníka Šlahaře, který utrpěl silný otřes mozku. První extraligový zápas odehrál osmnáctiletý junior Dominik Luža. Zlín hraje v úterý 2. března na ledě Plzně.

49. kolo / neděle 28. 2. 2021 / 15:30
Berani Zlín Zlín - HC Vítkovice Ridera Vítkovice
4:6
(2:4, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. min Šlahař (Honejsek, Okál), 12. Vopelka (Kubiš, Žižka), 42. Ferenc (Gazda, Honejsek), 59. Vopelka (Okál, Gazda) - 2. L. Krenželok (J. Hruška, Svačina), 3. Kalus (Mallet), 10. Irgl (R. Černý), 18. J. Hruška (L. Krenželok, Pyrochta), 31. Lakatoš (Svačina), 46. L. Krenželok (Svačina, Irgl). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 7:8, navíc Koch (Vítkovice) na 10 minut. Využití: 2:4. V oslabení: 0:0. Diváci: bez. Střely na branku: 28:30 (9:16, 9:9, 10:5). Zblokované střely: 13:14. Hity: 6:9. Vhazování: 41/78 (53%) - 37/78 (47%). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:5, 3:5, 3:6, 4:6.

Berani Zlín: Kořének - Řezníček, Žižka (C), M. Novotný, Gazda, Ferenc, D. Nosek (A), Matyáš Hamrlík - Kubiš (A), Fořt, Vopelka - Okál, Honejsek, Šlahař - Sebera, P. Sedláček, J. Ondráček - Karafiát, Luža - od 21. min navíc Chludil. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

HC Vítkovice Ridera: Dolejš - Galvinš, R. Černý, Pyrochta, L. Kovář, Koch, L. Doudera - L. Krenželok (C), J. Hruška (A), Lakatoš - Svačina, Stach, Irgl (A) - Mallet, Flick, Kalus - Fridrich, Werbik, Dej - od 21. min J. Mikyska. Trenéři: Philipp, Šimíček.

První třetina

Do zlínské branky nastoupil od úvodní minuty mladík Kořének a nejraději by dvacetiletý gólman Zlína na první minuty rychle zapomněl, neboť v rozmezí 33 vteřin inkasoval dva slepené góly. Ostravané nejdříve potrestali faul Novotného a ve 2. minutě otevřeli střelecký účet zápasu. Přesilovku využil po necelé minutě Lukáš Krenželok, který si po přesné kombinaci posunul kotouč z brusle na hůl a zakončil do odkryté brány - 0:1. Vítkovice zůstaly při chuti a rychle přidaly druhý gól. V 3. minutě se prosadil prudkou ránou z prostoru kruhu Kalus - 0:2. Berani se po úvodní sprše nevzdali a brankáře hostů Dolejše prověřil Honejsek. Zlínští se radovali z kontaktního gólu v 7. minutě, Honejsek poslal parádní přihrávku před brankoviště, kde byl úspěšný při teči Šlahař - 1:2. Přestřelka pokračovala v úvodní třetině i nadále. Kořének neudržel v 10. minutě nahození Černého, k vyraženému kotouči se dostal zkušený matador Irgl a po ukázkové kličce usměrnil puk do sítě - 1:3. Berani se dostali opět do hry ve 12. minutě, kdy najetý Vopelka zužitkoval přihrávku od Kubiše prudkou ránou pod horní tyč Dolejšovy svatyně - 2:3. Domácí poté měli ideální příležitost na vyrovnání v početní výhodě, ale největší šanci měl paradoxně v oslabení Lakatoš, který těsně minul. V závěru přesilovky byl po ošklivém faulu vítkovického beka Kocha zraněn Šlahař, který led opustil na nosítkách. Hosté přidali do první sirény ještě čtvrtý gól a podruhé zásluhou využité přesilovky. V 18. minutě zakončil kombinaci do odkryté klece Jan Hruška - 2:4. A mohlo být pro domácí barvy ještě hůře, ale Svačina neproměnil trestné střílení po faulu Ference.

Druhá třetina

Gólové hody se zastavily v prostřední periodě. Berani hráli dobře v defenzivě a hosté i přes trvající aktivitu již nebyli v koncovce tak úspěšní jako v úvodu. Ridera měla v polovině utkání výhodu přesilovky čtyři na tři a byla už potřetí v této herní situaci úspěšná. Lakatoš vyslal z prostoru pravého kruhu střelu švihem, která se zastavila až za zády Kořénka - 2:5. Zlín se zřídka dostával na dostřel vítkovické brány a šancí měl jako šafránu. Ostravané získali převahu a v klidu drželi tříbrankový náskok.

Třetí třetina

Žižka a spol. na začátku závěrečného dějství snížili zásluhou početní výhody. Na trestné lavici seděl Kanaďan Mallet, nejdříve Ondráček nevyužil slibnou příležitost a vzápětí poslal od modré čáry přesnou pumelici Ferenc a propálil vše, co mu stálo v cestě - 3:5. Vítkovice žádné drama nepřipustily a na rozdíl tří branek opět odskočily v 46. minutě. Po osmadvaceti vteřinách potrestal dvojnásobné vyloučení Zlína kapitán Krenželok, který byl v závěru přesné kombinace a v koncovce měl snadnou práci - 3:6. Berani zkorigovali v samotném závěru nepříznivý stav, když využili přesilovku pět na tři, Dolejš neudržel ránu Gazdy, kotouč se odrazil k Okálovi a Vopelka ho posunul do prázdné svatyně - 4:6.

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Měli jsme velmi špatný vstup, což ovlivnilo celý průběh utkání. Pak psychika není vůbec dobrá a tahali jsme za kratší konec až do konce zápasu. Je obtížné v naší situaci motivovat hráče, ale stále mají na zádech své jména a na hrudi logo klubu. Je potřeba dohrát sezonu se ctí a neudělat ostudu. Kuba Šlahař má otřes mozku, zatím nevíme, jak těžký. Naštěstí páteř a krk by měly být v pořádku."

Radek Philipp (asistent trenéra HC Vítkovice Ridera): "Jsme rádi, že jsme ve Zlíně získali tři body. Plusem z utkání jsou čtyři využité přesilové hry, negativem je spousta vyloučených hráčů, což se nesmí v příštích zápasech opakovat."