neděle 16. února 2025 | Michal Kobylík

Při benefičním utkání se po třiceti letech vrátil na zlínský led Roman Kaňkovský!

Hrdý žák tvrdé hokejové školy Dukly Jihlava. Po juniorských letech v Příbrami a jednom ročníku v prvoligovém Ústí nad Labem se vrátil do rodného města. Zde tvrdý obránce strávil pět sezón a byl u zisku posledního z dvanácti mistrovských titulů Jihlavy! V letech 1992 až 1995 pak hájil barvy Zlína! V rámci benefičního utkání Zlín Stars s Real Top Praha se vrátil na led Beranů a krátce zavzpomínal na své zdejší působení. Podělil se také o detaily spolupráce na výrobě speciálních zlínských dresů.

Šedesátiletý Roman Kaňkovský přišel do Zlína v sezóně 1992/1993. Stal se tak přímým účastníkem historicky posledního ročníku původní Československé hokejové ligy. Následně v reakci na rozpad federace došlo ke vzniku nové hokejové soutěže. Sezóna 1993/1994 byla prvním ročníkem nové České hokejové extraligy. Zlínský bek Kaňkovský na nic nečekal a všechna prvenství si vybral hned v září při začátku ročníku – v domácím utkání proti Pardubicím měl první asistenci a o týden později přišel první gól, když prostřelil Jaroslava Kamaše, toho času v bráně Kladna. Mimochodem, o dva roky později se už scházeli ve zlínské kabině…

Na devadesátá léta mohl zavzpomínat pan Kaňkovský loni v listopadu. U příležitosti 30. výročí prvního vsetínsko-zlínského derby v sezóně 1994/1995 vznikla série retro dresů. Bývalý zlínský obránce se na výrobě podílel spolu se společností APER. Berani se ke spolupráci vrátili i při letošní benefici. „Pro tuto příležitost mě kontaktoval Kuba Štefek (pozn. redakce: moderátor a event manažer Beranů). Ale při derby jsme spolupracovali společně se Zlínem i Vsetínem. Všechno fungovalo, nemohli jsme si stěžovat. Byla to pro firmu čest, tohle není akce, která by se konala každý rok. A krásně se při tom vzpomínalo na ty hráčské roky,“ sdílel s úsměvem informace o obou úspěšných projektech letošní sezóny pan Kaňkovský.

Jak vypadal proces výroby? „U retro dresů na derby bylo potřeba sehnat tu původní děrovanou látku, která se tehdy používala, aby vše bylo maximálně autentické. Teď při benefici se použil běžný materiál, ale zase si člověk vyhrál s potisky. Na dresu Zlín Stars najdete například i logo Real Top Praha jako výraz poděkování za spolupráci na této akci,“ přiblížil fanouškům bývalý zlínský bek, v jehož hokejových šlépějích šel i mladší bratr Petr Kaňkovský. Ten strávil ve Zlíně spolu s Romanem dvě sezóny. Poté se na dva ročníky společně vrátili domů a v sezónách 1997/1998 a 1998/1999 pomáhali znojemským Orlům v barážových bojích o extraligu. Na druhý pokus uspěli. Jejich soupeřem, kterého srazili o ligu níže, byla mateřská Dukla Jihlava. Pro bratry Kaňkovské to tak musel být emotivní konec sezóny. Roman Kaňkovský tímto úspěchem ukončil kariéru a na deset let se stal generálním manažerem Orlů. Svého času působil také jako trenér brněnské Techniky.

Jaké byly první dojmy při vstupu do Trinity Bank Arény Luďka Čajky? „Když je teď Zlín v nižší lize a vrátilo se tak valašské derby se vsetínským klubem, přirozeně se mi při příchodu jako první vybavilo to nešťastné finále. Sice se místo zlata bralo stříbro, ale ta atmosféra…nepopsatelná,“ vzpomněl na dějinné okamžiky krajské hokejové historie její přímý účastník. Vsetín se z absolutního outsidera a extraligového nováčka probil ze spodních pater tabulky až do play-off. Zde se ve finále setkal s ostříleným Zlínem. Zisk titulu odstartoval nejslavnější éru Valašského hokejového klubu. Zlínský klub se prvního mistrovského titulu nakonec dočkal až o devět let později.

Při vstupu do kabiny Beranů se jen velmi těžko bránilo návalu nostalgie. „No tak šatna se nezvětšila a tu cestu od ledu k ní jsem taky dobře poznával, všechno se mi to vybavovalo…Ale to zázemí tedy velmi prokouklo. V téhle místnosti za šatnou nebylo nic a my si čutali s míčem na rozehřátí před zápasem, teď tu mají hráči zcela jiný komfort,“ rozplýval se s úsměvem „ex-obránce“ Kaňkovský při pohledu kolem sebe. Poslední větší rekonstrukce se zlínský zimní stadion dočkal před dvěma lety.

Jak se cítil Roman Kaňkovský v pozici hráče Zlín Stars? „To víte, je mi šedesát. Ale ještě bruslívám, rozhodně jen nesedím. A do takových benefičních utkání ještě rád naskočím, vždyť je to pro dobrou věc,“ zakončoval rozhovor mistr republiky s Duklou Jihlava v roce 1991, držitel stříbrné medaile v dresu Zlína v nejvyšší soutěži v roce 1995 a dvojnásobný mistr první ligy se Znojmem v letech 1998 a 1999.

Více ke včerejšímu benefičnímu utkání mezi Zlín Stars a Real Top Praha v článku na webu!