pondělí 01. dubna 2024 | Adam Čuba

Do roka a do dne! Ve finále Chance ligy opět vyzveme Vsetín

To nejlepší, co může Chance liga nabídnout, svátek hokeje. Znovu po roce nás ve finále druhé nejvyšší soutěže čeká bitva o Valašsko, Berani vyzvou o postup do baráže nesmiřitelného rivala ze Vsetína. Finále začíná už zítra od 17:30 na Lapači, druhý duel je na programu o den později.

Finále se Vsetínem vzbudilo mezi našimi fanoušky opět veliký zájem, vstupenky na úterní duel do sektoru hostí se okamžitě vyprodaly, na středu zbývá volných několik málo vstupenek. Veškeré informace se dočtete ZDE, o vstupu na domácí zápasy v sobotu a neděli zase v samostatném článku.

Berany táhnou Finové, trenéři vytasili i tajný trumf

Semifinále s Litoměřicemi bylo náročné, série se protáhla až do sedmého duelu. V tom udeřil nečekaný hrdina, obránce Aleksi Salonen, který v první třetině dvakrát skóroval. Salonen, který jinak sbírá spíše nahrávky se trefil poprvé od 6. prosince, málem dorovnal svůj počin ze základní části (3 góly) a rázem je z něj nejproduktivnější zadák play off. „Museli jsme dát první gól, to se podařilo. Díky fanouškům jsme se tu cítili jako doma,“ říká zkušený obránce k poslednímu semifinále. K famózní atmosféře v litoměřické Kalich Aréně se po utkání vyjádřil i Jakub Šlahař. „Fanoušci byli úžasní, hráli jsme to hlavně pro ně. Jejich podpora byla obrovská pomoc, hučelo to tady. Toto na Zlínu miluju, je to i vaše vítězství,“ obrací se zlínský střelec k fanouškům.

Když už jsme zmínili jednoho finského hokejistu, nemůžeme zapomenout ani na Mikka Salmia, který nasypal do branek soupeřů už 8 gólů, další přidal právě v sobotu. Tajným trumfem našeho týmu je pak především mladík Stanislav Sadovikov, který skočil do rozehraného play off, dal dva veledůležité góly, v sedmém duelu navíc pomohl dvěma asistencemi. A pozor, ukrajinský forward na Vsetín umí, dal mu dvě ze svých čtyř branek mezi muži. Sluší se vyzdvihnout i Daniela Hufa, zlínský gólman už 124 minut nepustil gól, blýskl se dvěma nulami a před finále je v parádní formě.


Vzájemné zápasy

Berani v letošní sezoně na Valachy umí. Vsetínu zřejmě nevoní styl jejich bývalého kouče Jana Srdínka, toho zelenožlutí letos vyzvali třikrát a ani jednou na něj nenašli recept. Jediná prohra našeho týmu se tedy datuje k 7. říjnu, to jsme ještě pod Milošem Říhou padli 2:4. Přitom v loňské sezoně byla situace obrácená, Vsetín se v základní části radoval třikrát, Berani uspěli až na čtvrtý pokus, zato si ale zpravili chuť ve finále, které ovládli 4:2 na zápasy a slavili prvoligový titul.

Z osobního hlediska nejvíce Vsetín sedí obránci Zdeňku Čápovi, ten dal rivalovi gól, k tomu přidal asistenci, a dokonce parádní vítěznou branku v nájezdech. Jednou se také zadařilo Martinu Langovi (celkem 2+1), všechny duely odchytal Daniel Huf. I Vsetín má ve vzájemných zápasech své lídry, zmiňme především čtyřgólového Luboše Roba a také zlínského odchovance Pavla Klhůfka s pěti body (3+2).

Vsetín postoupil do finále potřetí v řadě

Valašský hokejový klub zažívá své nejlepší období od opuštění extraligy v roce 2007. Vsetín se postupně vypracoval v elitní klub Chance ligy, za poslední tři roky byl po základní části třikrát druhý, třikrát došel až do finále. Zatím však ani jednou neuspěl, zuby si vylámal na Jihlavě a právě na Zlínu.

Cesta play off byla pro Valachy letos poměrně „hladká.“ Odpor nekladl Přerov (3:1 na zápasy), v semifinále čekala houževnatá Jihlava, který předtím famózně vyřadila Porubu. Ani Dukla však zelenožluté nezastavila, dvakrát nezvládla poslední desetiminutovku a prohrála 1:4 na zápasy.

Slovo z kabiny

„Tohle byl náš cíl, dostat se do finále! S Litoměřicemi to byla těžká série, nyní musíme dobít baterky, nabrat energii a připravit se na těžké zápasy se Vsetínem.“


Aleksi Salonen (obránce), Berani Zlín

Koho sledovat v dresu soupeře?

Patriks Zabusovs, útočník (22)


Bývalý Beran jde do finále v dresu rivala!

Mladý Lotyš, kterého si dobře pamatují i naši fanoušci ze sezony 2021/22 se do Česka vrátil jako posila Vsetína před play off. Tuto roli šikovný útočník potvrzuje, v šesti zápasech, které v play off odehrál, posbíral už sedm bodů (3+4). Zabusovs má ve 22 na svém kontě mimo roční angažmá ve Zlíně už také zkušenosti se slovenskou extraligou, předtím v dresu Dinama Riga nakoukl i do KHL a svou vlast pravidelně reprezentuje na mezinárodním poli. Zanedlouho by mohla třeba přijít i premiéra na MS, Patriks Zabusovs patří mezi mladíky k tomu nejlepšímu, co má Lotyšsko k dispozici.

Statistiky týmů v play off

VHK ROBE Vsetín Play off Chance ligy 2024 Berani Zlín
2. místo Umístění po základní části 6. místo
4 body Body ve vzájemných zápasech 8 bodů
8/29 (27.59%) Úspěšnost přesilovek 6/35 (16.14%)
24/29 (82.76%) Úspěšnost oslabení 25/28 (89.29%)
53 Bloky 121
73 Trestné minuty 97
Luboš Rob - 9 bodů (4+5) Nejproduktivnější hráč Mikko Salmio - 10 bodů (8+2)
Jakub Teper - 6 bodů (2+4) Nejproduktivnější obránce Aleksi Salonen - 6 bodů 21+4)
Ondřej Machala (5 branek) Nejlepší střelec Mikko Salmio (8 branek)
Šimon Jenáček (6 asistencí) Nejlepší nahrávač Martin Novák (6 asistencÍ)
Patriks Zabusovs (+8) +/- Mikko Salmio (+8)
Ondřej Smetana (8) Bloky Stefan Warg (15)
Maksim Žukov (93.36%) Úspěšnost zákroků Daniel Huf (93.03%)