úterý 19. března 2024 | Adam Čuba

Sezona dorostu: Výtečná nadstavba vystřelila Berany do play off

V rámci druhého ohlédnutí za sezonou našich mládežníků se zaměříme na výkony dorostenců. Ti prožili ještě komplikovanější základní část než junioři, v nadstavbě se však síla zlínského týmu ukázala a dorost došel až do předkola, ve kterém trápil Hradec Králové.

Průběh sezony


Těžká základní část

Základní část se zlínskému týmu nevydařila dle představ. Na úvod přišel sice úspěch s Porubou, následovalo však sedm proher v řadě, během sezony přišla i další série šesti a následně pěti neúspěchů v řadě. Výsledkem bylo pouhých 20 bodů a předposlední místo v tabulce.

Stejně jako dalších týmů naší Akademie se i dorostu dotkly nucené změny na trenérském postu. V tomto případě však ne tak zásadní, dosavadní asistent Lubomír Vosátko převzal úlohu hlavního trenéra, asistentem se stal kouč béčka Jáchym Janošek.

Jízda nadstavbou

Noví trenéři naordinovali týmu především pevnou defenzivu a urputný hokej, vždyť v nadstavbě jejich svěřenci dostali jen 39 gólů, což je nejméně ze všech týmů skupiny. „Když jsme s Vosou k týmu přicházeli, vypíchli jsme si, co bychom chtěli hrát. Věděli jsme, že musíme zlepšit obranu, s tím, že věříme, že ty góly pak vždycky nějak dáme. První měsíc jsme se s tím sžívali, bylo to takové těžší období. Každopádně kluci to postupně začínali chápat, hra se zlepšila. Najednou bylo vidět, že jsme to nastavili dobře,“ řekl v nedávném rozhovoru Janošek.

Netrvalo dlouho a dostavily se i výsledky, tým se začátkem nadstavby naskočil na vítěznou vlnu a celou skupinu se ziskem 39 bodů vyhrál. „Klíčovým momentem podle mě byl ten víkend, kdy jsme odehráli dva zápasy proti Spartě a Liberci, ukázalo nám to, že když budeme hrát dobře z defenzivy, zvládneme porážet i takhle silné soupeře,“ zmínil kapitán týmu Dominik Kos.

Vyrovnané předkolo

Na Hradec Králové v předkole vyrukovali Berani se stejnou hrou. A v obou případech nechybělo k vítězství mnoho! První duel, který se hrál ve Zlíně, šel za stavu 1:1 do prodloužení, v Hradci vyhráli domácí těsně 3:2. I přes urputný hokej tak zlínští dorostenci pro letošní ročník dobojovali... Dodejme že do play off se naši dorostenci kvalifikovali počtvrté v řadě (když nepočítáme sezony poznamenané kovidem, kdy se play off neodehrálo), což znamená, že Berani hráli vyřazovací část pokaždé od doby, kdy se soutěž hraje v současném formátu.


Individuální výkony

Z hlediska individuálních výkonů stál zlínský tým během celé sezony především na dvou hráčích. Prvním je Dominik Kos (26+34), sedmý nejproduktivnější hráč extraligy dorostu. Zmínit musíme jasnou jedničku Radka Šimšálka (42 zápasů, 91.8 %), který defenzivě Zlína dodával nutnou jistotu. Právě tato dvojice se po odchodu současných tahounů juniorky Heše, Klimka, Vaculíka nebo Kowalczyka s Uherkem, ujala role lídrů.

Před nadstavbou dorostence posílil také elitní obránce Tomáš Mikel, který za 16 zápasů nasypal deset gólů a získal skvělých 20 bodů!

V národním dresu

V kategorii U17 mají Berani především jedno želízko v ohni. Je jím bek Tomáš Mikel, vytáhlý obránce patří ke stabilním členům kádru reprezentační sedmnáctky. Tomáš letos odehrál všechny důležité turnaje včetně prestižního WHC v Kanadě a hned v létě jej nejspíše nemine boj o Hlinka Gretzky Cup, následně pak o MS. Jeho působení v Národním týmu jsme rozebrali také zde. Dominik Kos odehrál loni šest utkání za reprezentaci U16, přidá další starty v příští sezoně? A co brankářská jednička Radek Šimšálek? Příležitost na Slovensku by zase mohl dostat útočník Luca Pečner, druhý nejproduktivnější hráč našeho týmu a zároveň druhý nejproduktivnější cizinec v celé soutěži.