středa 14. února 2024 | Adam Čuba

Tři mladí Berani sehráli přípravné reprezentační turnaje. Jak je Adam Klimek s Martinem Vaculíkem a Tomáš Mikel hodnotí?

Tři naši hokejisté jezdí ve svých kategoriích pravidelně reprezentovat Českou republiku na mezinárodní turnaje. To se i v únoru týkalo Adama Klimka s Martinem Vaculíkem, kteří hrají za osmnáctku a Tomáše Mikela, defenzivní oporu sedmnáctky. Všechny tři hráče jsme nyní vyzpovídali, Adam s Martinem hodnotí turnaj v USA, Tomáš zase české výkony v ostravské Porubě. Zaměřili jsme se i na celou reprezentační sezonu nebo šance na MS do 18 let.

Kluci, jak byste zhodnotili turnaj, který osmnácka sehrála v USA?

Adam Klimek: Určitě to hodnotím pozitivně, pro mě to byla další zkušenost v repre. Výsledkově nic moc, ale povedl se nám zápas s Finskem (5:0), ani se Švýcary to nebylo špatné.

Martin Vaculík: Já si hlavně myslím, že to byl hodně těžký turnaj, lepší než ten ve Švýcarsku. Byly tam týmy, které mají velkou kvalitu, domácí USA, Švédové, kteří turnaj vyhráli. Hned na začátku jsme právě se Švédskem dostali facku, následoval lepší zápas s Finama, kde jsme dominovali, pomohl nám i gólman. Na USA jsme se nedotáhli a vysoko jsme prohráli, se Švýcary to byl vyrovnaný zápas, kde oni byli šťastnější v prodloužení.

Adame, ty máš za sebou letos debut v Národním týmu, vstřelil si i první gól. Jaký to byl pocit?

Adam Klimek: Jojo, to bylo ve Švýcarsku. Všichni mi gratulovali, moc jsem si to užil! Parádní pocit.

Naopak Martin Vaculík jezdí na reprezentační srazy už druhou sezonu. Jak vnímáš důvěru trenérů?

Martin Vaculík: Určitě je to jiné, než když jsem jel poprvé. Teď už necítím takový stres, od trenérů cítím důvěru. Myslím si, že i zápasy zvládám lépe.

Na reprezentaci jste začali jezdit spolu, je to pro vás příjemnější?

Adam Klimek: Pro mě to bylo úplně klíčové, měl jsem si tam s kým popovídat, Martin mě do kabiny uvedl. Se vším mi pomáhal, když jsem se potřeboval na něco zeptat, řešil jsem to s ním. Bylo to moc fajn.

Martine, dával si Adamovi před turnajem nějaké rady?

Martin Vaculík: Když Adam zjistil, že jede na repre, tak jsem mu gratuloval, vzpomněl jsem si jak bylo při první nominaci mně. Byl samozřejmě hodně šťastný. Určitě jsme se spolu hodně bavili, ale nemyslím si, že bych mu musel dávat nějaké rady, Adam to zvládl výborně.

Dokonce jste se spolu objevili na ledě v jedné formaci, že?

Adam Klimek: Ano, myslím si, že to bylo dobré, jsme na sebe zvyklí z klubu, z tréninků. Na ledě jsme si rozuměli, určitě to bylo plus.

Martin Vaculík: My v klubu spolu moc nehrajeme, ale já nemám problém hrát s kýmkoli. Myslím si, že nám to spolu šlo velmi dobře.

Jak vnímáte svou roli v reprezentačním týmu?

Adam Klimek: V repre jsem začínal jako 13. útočník, teď hraju většinou 4. lajnu. Jsem takový bojovný typ, sem tam někoho trefím, blokuju střely. Snažím se tým rozproudit.

Martin Vaculík: Tohle se těžko popisuje... Určitě to na mě nestojí, nejsem ten, kdo rozhoduje zápasy. Ale týmu se snažím na 100% pomoct.

Pomalu se blíží i MS do 18 let, konkurence v týmu je opravdu velká. Jak vnímáte svoje šance dostat se do nominace?

Adam Klimek: No, konkurence je fakt velká (úsměv). Chtěl bych se dostat alespoň na ten přípravný kemp a pak se uvidí. Třeba dostanu šanci.

Martin Vaculík: Dostat se na Mistrovství by bylo super. Teď budou kempy, chci se na to co nejlépe připravit, jet tam s co nejlepší formou. Šance tam určitě je, trenéři budou vybírat právě podle formy. Uvidíme, jak to dopadne.


Svůj turnaj se sedmnáctkou odehrál i Tomáš Mikel, jenž s reprezentací odjel do ostravské Poruby. Češi zvládli bodovat v každém zápase a obsadili celkové třetí místo.

Tomáši, co bys řekl k turnaj pěti?

Já jsem hrál tři zápasy. Řekl bych, že jsme odehráli kvalitní utkání s dobrými soupeři. Švýcaři byli urputní, my jsme ale hru kontrolovali a zaslouženě jsme vyhráli. S Finskem to byl těžší zápas, občas byli lepší oni, někdy my. Oni pak rozhodli v přesilovce v prodloužení. Se Švédskem to bylo podobné, padalo hodně gólů. Třikrát jsme se dokázali vrátit, dokonce jsme i vedli. Následně jsme zvládli nájezdy, Pekymu (Matěj Pekař) se to parádně povedlo.

Jak ses cítil osobně?

Upřímně, na předešlých akcích jsem se cítil o trošku lépe, hrával jsem přesilovky oslabení, s tím jsem byl spokojený.

Vnímáš tyto zápasy jako ideální příležitost uvést se před trenéry osmnáctky, do které spadáš za rok a hrají se zde už důležité turnaje včetně Mistrovství světa?

Jo, určitě. Příští rok čeká „18“ MS. V sedmnáctce máme poslední akci, samozřejmě se chceme trenérům ještě ukázat.

Předpokládám, že start na jedné z velkých akcí, ať už to bude Hlinka Gretzky Cup nebo MS, pro Tebe bude jeden z cílů do příští sezony...

Jednoznačně, je to velký sen. Jsou to dvě důležité akce, moc rád bych si na nich zahrál.

Z reprezentace ses každopádně vrátil zraněný, co se stalo?

Zranil jsem se ve třetím zápase. Mám teď nařízeny dva týdny klid, pak se můžu vracet do tréninkového procesu. Snad budu brzo zpátky, chci pomoct dorostu i juniorce.

Počítá se s Tebou spíše pro dorost, nebo se vracíš k juniorce?

Dobrá otázka (úsměv). Je to na trenérech, já popravdě moc nevím. S dorostem jsem odehrál pět zápasů, už to tam vypadá dobře. Takže kdybych se nezranil, asi bych se vrátil k juniorce.