neděle 26. listopadu 2023 | Redakce - marketing

GM Jan Pravda: Změna byla nutná, tým je potřeba nyní vhodně doplnit

Ztráta tří bodů na čtvrté místo nevypadá nijak hrozivě, ale předvedená hra a nevyrovnané výsledky našeho týmu nejsou dobré. Generální manažer Beranů Jan PRAVDA hodnotí hektický poslední měsíc a předestírá další kroky žlutomodrého klubu - změny v kádru, situaci okolo trenéra.

Pane Pravdo, jak hodnotíte start do soutěže?
Pochopitelně jsme očekávali lepší výsledky a hlavně lepší výkony. Prohrávat se může, ale musí to být boj a hra musí fanouška bavit. S trenéry diskutujeme zápas po každém utkání a snažíme se najít správnou cestu. Nyní víme, že těch změn v týmu bude potřeba více. Ale například zápas se Vsetínem nám dal jasně najevo, jaké jsou možnosti aktuálního týmu, takže jsem si jistý, že tým potřebuje změny a pak začne šlapat. Každopádně všichni teď stojí znovu na startovací čáře a každý se musí o místo porvat.

V minulém týdnu byl odvolán Miloš Říha, trochu kontroverzně den před derby. Jak tuhle změnu hodnotíte?
Na hodnocení je příliš brzy. Minulý trenérský štáb se sportovním managerem dostali před sezónou plnou důvěru mou i majitelů klubu ke složení a přípravě kádru. Mým cílem, protože jsem nastupoval v červenci do pozice GM k hotovému týmu, bylo především vytvořit podmínky a zázemí na úrovni extraligových týmů, abychom do Zlína přiváděli důležité hráče a ti měli potřebný komfort. Od realizačního týmu jsme sice slyšeli, že je tým dobře připraven, ale po úvodu sezóny jsme jej museli doplnit o zahraniční hráče, protože předvedená hra nebyla dobrá a byli jsme v té době na spodních příčkách tabulky. Následovalo lepší období, pak opět útlum. Občas se musí udělat těžké rozhodnutí, a proto jsme po dohodě s majiteli usoudili, že je potřeba do toho říznout. Změny v kádru proběhly na začátku sezóny, a proto se přistoupilo ke změnám u trenérů. I když jsem měl s trenéry dobré vztahy a moc jim děkuji za odvedenou práci, museli jsme se pohnout dál. Nyní má nový trenérský tým prostor na práci s mužstvem. Nebudou to mít vůbec jednoduché, ale věřím, že dokáží tým posunout herně na vyšší úroveň.

Je tedy Jan Srdínko ve funkci hlavního trenéra již trvale?
Seběhlo se vše velice rychle, zatím je v pozici dočasně. Každopádně má naší důvěru a musí dostat prostor pro změny. I my potřebujeme vyhodnotit, jak začne tým po změnách fungovat, zda se změní předvedená hra, jestli uděláme šňůru bodů a jaká bude atmosféra v kabině. Chtěli bychom současný trenérský tým rozšířit. Pracujeme na příchodu jednoho zkušeného trenéra, který by Honzu Srdínka se Zdenkem Sedlákem na střídačce doplnil a uvidíme, jak se bude práce vyvíjet. Jsme živý organismus a budeme reagovat na vývoj.

Jaký vidíte největší problém ve hře a kádru?
Jedná se o složitější otázku. Každý trenér má filozofii a dle určité strategie na danou soutěž skládá mužstvo. Co nám aktuálně chybí? Podle mne rychlost, důraz před brankou a zakončení. Nyní trenéři přenastavují systém, hráči si na něj musí zvyknout a sžít se s ním. Včera jsme viděli, že zejména ve třetí třetině nám došla kondice. Zjednodušeně, v našem týmu chybí rychlostní typy hráčů a střelci. V minulé sezoně tým ožil po příchodu Petra Kratochvíla (aktuálně má platnou smlouvu u Komety Brno), ale při letním posilování se na podobný typ hokejisty nemyslelo a současní hráči aktuálně nenaplňují tyto parametry. Také je podle mne potřeba tým oživit mladými hráči. Máme nejstarší tým v lize. Tohle budeme chtít změnit. Snažíme se hledat vhodné hráče na výměny, ale v průběhu sezóny to není úplně jednoduché. Dle možností určitě zapojíme nadějné juniory.

Chybí v týmu osobnosti?
Emoce a zodpovědnost na sebe vzal třeba kapitán Köhler, který při zápase zvýšil hlas, až z toho rozštípal hokejku. Takových momentů potřebujeme více, jak na střídačce, tak ve hře, ať už důrazem při zakončení nebo v dohrávání soubojů. Dalo by se tedy říci, že nám chybí více osobností, ale podívejme se na kariéry našich hráčů. Oni umí dávat branky. My musíme zjistit, proč se stále trápí. Je špatně, že v první padesátce nejproduktivnějších hráčů ligy máme jen tři naše hráče. Nejlepší je Jakub Šlahař, který je 17. (další Jan Süss 38. a Bedřich Köhler 46.). Přitom tady máme hráče, kteří v Chance lize nebo jiných soutěžích měli pravidelně bod na zápas, nicméně jsou teď v útlumu. Musíme je probudit, ale to půjde jenom tvrdou prací. Od nás na to mají v této lize nejlepší podmínky stran zázemí. Za výsledky jsou finančně motivováni, takže teď hodně ztrácejí a bolí je to. Jsou to profesionálové a my od nich očekáváme výkony a výsledky.

Je něco, co Vám dělá radost?
Určitě fanoušci. Průměr na zápas si držíme přes tři tisíce navzdory horší hře. Kdybychom hráli o první místo, tak jsem přesvědčený, že se můžeme blížit ke čtyřem tisícům. Pak jsme také udělali velké změny v marketingu, zázemí, obchodu, který funguje velmi dobře a celému týmu moc děkuji. Máme připravené velké věci, a proto mě nesmírně trápí, že nám sportovní část nejede podle představ, protože potom všechny aktivity tímto směrem zapadnou do šedi běžných dnů. Každopádně je teď nutné nepanikařit a aktivně pracovat s týmem, aby začal fungovat. Jinak než prací to nepůjde. Každopádně věřím, že nám v těžkých chvílích fanoušci pomůžou a budou nás podporovat. Jak se říká, v nouzi poznáš přítele a teď tým potřebuje podporu ze všech stran.