pondělí 18. března 2024 | Adam Čuba

Sezona juniorky: Tým mladíků dokráčel do předkola

V rámci prvního ohlédnutí za sezonou našich mládežníků, se zaměříme na zlínskou juniorku. Tu letos čekala těžká šichta, mladý tým měl za úkol udržet v sestupovém ročníku soutěž a ideálně se podívat i výše. To se podařilo, Berani skvěle sehráli nadstavbu a zahráli si předkolo play off.

Na úvod vypíchněme, jaký tým za Zlín vlastně extraligu hrál. Z dorazového ročníku 2004 jsme sledovali pouze pět hráčů, k tomu přidejme overage útočníka Adama Lacigu a obránce Patrika Nábělka. Lídry junioři našli mezi mladšími hráči 2005 nebo dokonce 2006, těch v sezoně nastoupilo hned 12, včetně obou brankářů, kteří byli Zlínu oporami! A to ještě nesmíme zapomenout na šestnáctiletého Tomáše Mikela, který za výběr U20 odehrál zhruba půlku sezony.

V průběhu sezony se mezi Berany vrátil z Kanady Lukáš Heš, který vytvořil úderné duo s bráchou Jakubem, z Hodonína se vrátil starší Adam Laciga a posilou se stal i Sebastian Vašíčko, který doposud hrál výhradně v USA a Švédsku. Produktivitu vyhrál Jakub Čechmánek (24+38), na záda mu dýchal mladý Slovák Tomáš Pilát (19+37). Mezi obránci bodově vyčníval Matěj Zavřel (10+25), brankáři Uherek s Kowalczykem si porci zápasů rozdělil poměrně spravedlivě, ačkoli Marek Uherek už byl v závěru sezony zlínskou jedničkou.

Průběh sezony

Sezona nezačala pro zlínské juniory ideálně, ve skupině Východ se dlouho nemohli odtrhnout od chvostu tabulky, kde se přetahovali s Olomoucí a Přerovem. Navíc se Berani museli „vypořádat“ s trenérskou rošádou, která Jana Srdínka posunula k Áčku a k juniorům Juraje Juríka.

Následovala tedy „nižší“ nadstavba, ve které se Berani drželi v elitní čtyřce. I tak z toho byly nervy a boj až do konce, klíčová byla domácí bitva s Hradcem, následně se podařilo vyhrát i v Českých Budějovicích a postup byl na světě.

Předkolo zlínskému týmu přisoudilo odpočatou Jihlavu. Berani sehráli čtyři mimořádně vyrovnané partie, v Jihlavě šli jednou dokonce do prodloužení. Doma bylo sériové drama blízko, žlutomodří vyhráli první duel a ve druhém byli také velmi blízko, tlak ve třetí třetině už ale v gól nedokázali proměnit a sezona pro ně skončila.

Je to zklamání, mrzí nás to. Myslím si, že v těch zápasech jsme nebyli horším týmem, měli jsme navrch,“ hodnotil ihned po vyřazení kapitán Adam Burian. „Ty zápasy byly velmi dobré, hráli jsme obětavě,“ pokračuje mladý bek. „Sezonu jsme si v kabině zhodnotili a v nejbližších dnech určitě ještě zhodnotíme. Já osobně bych si úspěch představoval ještě jinak, chtěl jsem jít dál. Ale zpětně sezonu nejspíš můžeme hodnotit pozitivně.“

Nadějný obránce se vyjádřil i ke své roli kapitána, kvůli které bylo brzké vyřazení možná o to krutější. „Já jsem velmi rád, že jsem mohl být kapitánem takového mužstva. S klukama jsme měli skvělou partu, pro mě to byla velká čest a zkušenost. Snažil jsem se být srdce toho mužstva, pro tým jsem chtěl vždy to nejlepší, v jakémkoli směru.“V národním dresu

V průběhu sezony se nejeden zlínský hokejista probojoval z juniorky až do české reprezentace. Konkrétně jde o Jakuba Heše, Martina Vaculíka a Adama Klimka, kteří hrají za výběr U18. Právě Vaculík s Klimkem se v posledním období stali stabilní součastí osmnáctky, se kterou objíždějí turnaje po Evropě i USA, minout by je neměl ani přípravný kemp před blížícím se MS. „No, konkurence je fakt velká. Chtěl bych se dostat alespoň na ten přípravný kemp a pak se uvidí. Třeba dostanu šanci,“ řekl v nedávném rozhovoru Adam Klimek. Podobná slova volil i Martin Vaculík.Dostat se na Mistrovství by bylo super. Teď budou kempy, chci se na to co nejlépe připravit, jet tam s co nejlepší formou. Šance tam určitě je. Šanci by mohl dostat také brankář Marek Uherek, také on je v hledáčku trenéra Čermáka.

Výraznou stopu v české reprezentaci zanechal i Tomáš Mikel, který patří mezi opory sedmnáctky, za tu odehrál i neoficiální MS World Hockey Challenge, na které dokráčeli Češi do semifinále. Příští rok by se jej měl týkat boj o MS, už v srpnu pak o prestižní Hlinka Gretzky Cup.

Na závěr dodejme, že lídrům naší juniorky sezona ještě nekončí, přesouvají se nyní k A týmu. Možná tedy uvidíme, některé z našich juniorů bojovat i v play off Chance ligy!