úterý 02. února 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berany srazil hattrick Růžičky a inkasovaný gól při přesilovce

Hokejisté PSG Berani Zlín předvedli ledě týmu Mountfield HK Hradec Králové statečný výkon, ale nakonec v utkání 42. kola Tipsport extraligy 2020/21 prohráli 2:5. Zlínští se ujali v 7. minutě vedení, ale Lvi rychle odpověděli ještě v první třetině dvěma góly Vladimíra Růžičky. Berani vykřesali ve vyrovnaném průběhu naději na zvrat v 50. minutě kontaktním gólem, jenže je zlomil inkasovaný gól v přesilové hře. V závěru ještě syn hlavního hradeckého trenéra zkompletoval vydařené představení hattrickem. Ve zlínském brankovišti se představil od úvodní minuty Michal Kořének a předvedl 27 úspěšných zákroků. Branky dali Jakub Šlahař a Jiří Ondráček. Zlín hraje v pátek 5. února doma s Pardubicemi.

42. kolo / úterý 2. 2. 2021 / 17:00
Mountfield HK Hr.Králové - Berani Zlín Zlín
5:2
(2:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 8. min V. Růžička ml. (Blain), 14. V. Růžička ml. (Orsava, Šalda), 27. F. Pavlík (J. Veselý, Nedomlel), 52. Kevin Klíma, 56. V. Růžička ml. (Lev) - 7. Šlahař (P. Sedláček), 50. J. Ondráček (Dufek, Gazda). Rozhodčí: T. Horák, Pražák – Špůr, Votrubec. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: bez. Střely na branku: 35:32 (14:8, 9:7, 12:17). Zblokované střely: 10:12. Hity: 11:6. Vhazování: 38/79 (48%) - 41/79 (52%). Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 5:2.

Mountfield HK: Š. Lukeš – Nedomlel (A), Blain, Graňák, Jank, F. Pavlík (A), Šalda, Gaspar – Perret, Koukal, Kevin Klíma – J. Sklenář, V. Růžička ml., Orsava – Smoleňák (C), Cingel, Lev – R. Pilař, J. Veselý, Jergl. Trenéři: V. Růžička st., Branda, Kočí.

Berani Zlín: Kořének – Řezníček, Ferenc, D. Nosek (A), M. Novotný, Gazda, Žižka (C), Matyáš Hamrlík – Kubiš (A), Fořt, Vopelka – Okál, Karafiát, J. Svoboda – Dufek, Fryšara, J. Ondráček – Sebera, P. Sedláček, Šlahař. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

První třetina

V brance zlínských hokejistů nastoupil poprvé od úvodní minuty mladík Kořének a záda mu kryl ze střídačky přerovský host Martin Holík. Hradecký Mountfield hrál hned ve 2. minutě úvodní přesilovou hru při prohřešku Karafiáta. Domáci si vytvořili velký tlak a vytěžili z něho pouze tyčku Kořénkovy svatyně po střele Lva, střelu Růžičky gólman Beranů vyrazil. Střelecký účet zápasu překvapivě otevřeli hosté, v 7. minutě si nabruslil z rohu kluziště Šlahař a přesná střela švihem skončila za zády domácího brankáře Lukeše - 0:1. Východočeši našli rychlou odpověď a za necelé dvě minuty srovnali stav. Kanadský bek Blain krásným pasem našel Růžičku, který nejdříve naznačil střelu a poté prostřelil Kořénka - 1:1. Hra se přelévala ze strany na stranu. Hned po vhazování se dostal před Lukeše ve 13. minutě Dufek, ale v koncovce neuspěl. Rušná situace nastala ve 14. minutě, nejdříve z úniku nedotáhl blafák do úspěšného konce Orsava a poté Hradečtí protlačili kotouč po velkém závaru za brankovou čáru zásluhou Růžičky. Rozhodčí gól dlouho zkoumali u videa a k jeho odvrácení Zlínu nepomohla ani trenérská výzva - 2:1. Hosté se v závěru ubránili druhému oslabení, Kořének skvěle vychytal domácího kapitána Smoleňáka.

Druhá třetina

Ve 22. minutě měl čistý hattrick na holi Růžička, ale tentokrát na zlínského mladíka mezi tyčemi nevyzrál. Berani úvodní přesilovku nevyužili a k ohrožení hradecké klece se vůbec nedostali. Podobně dopadli i domácí, ale při rovnovážném počtu hráčů na ledě udeřili. Ve 27. minutě se dostal k odraženému puku po Nedomlelově ráně Veselý, objel branku a Filip Pavlík dělovkou prostřelil Kořénka - 3:1. Tlak Lvů začal před polovinou duelu narůstat a k domácí převaze pomohla i další početní výhoda. Východočeši svou aktivitu nevyjádřili do druhé sirény dalšími góly i zásluhou velmi dobrého výkonu Kořénka. Ten postupně kryl střely Koukala i Perreta, nepřesně mířili Orsava a Nedomlel.

Třetí třetina

Berani vstoupili do závěrečné třetiny aktivně s cílem obrátit nepříznivý vývoj utkání. Na Lukeše dvakrát pálil reprezentační bek Gazda a do slibné koncovky se dostal i rychlík Jakub Svoboda. Lvi stále drželi dvougólový náskok a proti navýšení jejich vedení byl Kořének, který vychytal ve slibných pozicích Blaina a Perreta. Zlín se dočkal přece jen kontaktního gólu, když v 50. minutě vyražený kotouč po ráně Dufka poslal z voleje do sítě Ondráček - 3:2. Rozhodujícím okamžikem souboje se stala 52. minuta. Berani hráli přesilovku, ale paradoxně inkasovali branku. V obranném pásmu vybojoval kotouč Kevin Klíma, zlínský bek uklouzl na modré čáře, domácí forvard se prodral do úniku a chladnokrevně zavěsil - 4:2. V závěru dokonal hattrick nejlepší hráč na ledě Růžička, syn hradeckého kouče z bezprostřední blízkosti překonal Kořénka - 5:2. Berani předvedli statečný výkon a byli Lvům vyrovnaným soupeřem, ale doplatili na chyby v defenzivě a slabou produktivitu.

Vladimír Růžička st. (hlavní trenér Mountfield HK Hradec Králové): „Rozhodně to pro nás nebylo jednoduché utkání. Věděli jsme, že Zlín hraje venku velmi dobře, dobře brání. Bohužel jsme dostali první gól, ale ještě do konce první třetiny jsme skóre otočili. Poté jsme byli pořád o gól vepředu. V ofenzivě to nebylo špatné, ale když nás soupeř zatlačí, tak v obranném pásmu zmatkujeme. Jsem rád, že kluci zápas ubojovali a zvládli. Ve třetí třetině se nám podařilo odskočit a dovedli jsme utkání k vítězství.“

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): „Měli jsme dobrý vstup do utkání, ale poté se to rychle otočilo. Přišel sporný gól a poté jsme tahali už celý zápas za kratší konec. Měli jsme chvilku naději po kontaktním gólu na 3:2, ale poté jsme inkasovali v přesilovce a zápas se rozhodl. Kluky musíme pochválit za bojovnost, ale na to, abychom bodovali, jsme si vypracovali málo šancí a bylo potřeba všechny proměnit. Gratuluji Hradci k vítězství.“